Přestěhovat se je stresující úkol i pro dospělého, natož malé dítě. Nemyslete si, že se váš potomek zkrátka přesune do jiného prostředí, domu či bytu, aniž by si toho vlastně všiml. I dítě je třeba do stěhování zapojit!
1. Velká hra
Pro předškolní děti může být stěhování jedna velká hra. Nadchněte je pro nový pokojíček, zapojte je do balení a vybalování (ano, zabere vám to víc času, než když to budete dělat sami, ale nakonec se třeba budete bavit i vy), zkrátka je připravte na velkou změnu hrou.
2. Pomoc pro den D
I když je dobré dítě do stěhování co nejvíce zapojit, na samotný den převozu všech věcí ze starého do nového bydlení si raději zajistěte hlídání. I když jistě zvládnete řídit několik věcí najednou, věřte, že bude snazší ponechat starost o potomka ochotné babičce či kamarádce.
3. Nezbytnosti po ruce
Když se přistěhujete do nového bytu, prvních několik dní (případně týdnů) žijete mezi krabicemi, které – navzdory tomu, že jste se je snažili pečlivě popsat a roztřídit – vždy alespoň částečně obsahují něco, co byste nečekali, ale naopak neobsahují to, co v nich hledáte. Ono vlastně o nic nejde, tedy pokud zoufale nehledáte dudlík, oblíbeného plyšáka, dětský olejíček nebo plenky, zatímco vaše dítko dalo vašim novým sousedům najevo svou přítomnost velmi hlasitým řevem. Proto si vyhraďte na dětské věci jednu krabici/tašku apod., kterou nepustíte z dohledu a budete mít po ruce.
4. Pokojíček jako první
Snažte se dětský pokoj „vybalit“ a zařídit jako první. Všechno ostatní počká, prioritou je rychle proměnit holou místnost v pokoj, v němž se bude váš potomek cítit dobře a opravdu „jako doma“.
5. Dejte mu čas
Některé děti snášejí změny lépe, některé hůř. Dejte mu proto čas, aby si na nové prostředí zvyklo.
Sledujte nás na sociálních sítích: