Známé pořekadlo říká, že méně je někdy více. A platí to i pro interiér. Mnozí z nás sice rádi křečkují ve svém příbytku úplně všechno, protože se to přeci jednou ještě může hodit. Na druhou stranu si tak ale plníme byty i domy lapači prachu a především se okrádáme o vlastní prostor. Řekněte tomuto nesmyslnému hromadění nesmyslů dost, a přejděte k minimalismu. Tento článek vám poradí, jak na to.
Dekorace stranou
Dekorace jsou jistě nedílnou součástí každého interiéru, a mnohé mají své opodstatnění. Například takové polštářky kromě estetické stránky nabídnou pohodlí při sezení, záclony umožní regulovat světlo v pokoji, svíčky tvoří příjemnou atmosféru a mnohdy provoní interiér, prostírání ochrání váš stůl. Opačným příkladem jsou porcelánové miniatury ve tvarů slonů a kočiček, mušličky a kamínky z dovolené před pěti lety, a všechny ostatní nepotřebné, mnohdy až kýčovité doplňky, které nezkrášlují, ale jen vyplňují prostor, který by měl patřit vám. Vše, co tedy jen oprašujete, a nijak pro bytí nepoužíváte, ukliďte do krabice, darujte, prodejte, nebo rovnou vyhoďte – obzvlášť, pokud vás nedrží citová vazba. Domov by měl sloužit vám, ne kýčovitým dárkům od tetiček a babiček. Vázy, svíčky, a podobné doplňky, které používáte výjimečně, omezte na minimum, a zbytek uložte do skříněk, odkud je můžete v případě potřeby vyndat. Začněte s čistkou rázně, a mějte na mysli, že opravdu zapřisáhlí minimalisté zcela zavrhují veškeré doplňky, včetně koberečků, záclon, nebo ubrusů. Přemýšlení nad tím, zda je aroma-lampa ve tvaru prasátka kýč, nebo ne, pak bude jednodušší.
Barvy a světlo
Minimalismus obecně preferuje jednoduchost a čistotu. Pokud jde o barvy, znamená to preferenci jednobarevných ploch před vzorovanými, a obecně menší počet barev v interiéru. Mezi velké favority pak patří zejména bílá, která je čistá, interiér provzdušňuje, prosvětluje, a vypadá skvěle na stěnách i nábytku. S prosvětlením pak souvisí i osvětlení, které je v minimalismu spíše podporováno a preferováno. Vždy by ale mělo jít o takové druhy osvětlení, které vás neokrádají o prostor. Zajímavá a vhodná jsou zejména veškerá zabudovaná světla, různé nasvícení okolo obrazů, televize, nebo nábytku.
Nebojte se volného prostoru
Jakmile se nám v interiéru objeví kousek volného místa, máme mnozí nutkání stavět na zmíněnou plochu dekorace a zkrátka ho nějak vyplňovat, jen aby náhodou nezůstalo prázdné. Pro plnění prostoru přitom není žádný důvod, naopak. Volný prostor vám nabízí volnost a v případě potřeby je vždy k dispozici, na rozdíl od případů, kdy vyplníte každý centimetr vašeho pokoje, a najednou je potřeba do pokoje dostat třeba další kus nábytku pro početnější návštěvu. Pokud si ale přeci jen nemůžete pomoci, a poloprázdné police vás děsí, sáhněte raději po květině v květináči, než po slonovi pro štěstí koupeném za euro při výletu do Horní Dolní.
Minimalismus a nábytek
Pokud jde o nábytek, základem je praktičnost a jednoduchost designu. V praxi to znamená přítomnost jen takového množství kusů nábytku, které je nezbytně nutné – kvalita je zde jednoznačně důležitější než kvantita. Pokud jde o design, čím méně zdobení, tím lépe. Ideální je přitom nábytek multifunkční, který nabízí různé způsoby využití a umožní vám šetřit místem. Můžete si například pořídit pohovku rozložitelnou v pohovku pro návštěvy, nebo různé stoličky které mohou sloužit i jako odkládací stolky.
Autorem článku je Bydletespokojeně.cz
Sledujte nás na sociálních sítích: