Ochutnejte farmářské trhy! Zn.: I v zimě!

Farmářské trhy se staly v České republice vyhledávanou a oblíbenou událostí. Na naše stoly se vracejí české suroviny, které jsme již pomalu zapomněly používat. Zkuste si s námi – a s šikovnou kuchařkou Hanky Michopulu – připravit skvělý oběd z farmářského trhu.

Sortiment farmářských trhů je i na podzim i v zimě překvapivě široký. Dokonce tak široký, že nás láká zkusit koupit a následně ochutnat i potravinu, již jsme ještě nikdy nejedli. Jenže nezřídka pak stojíme doma nad košíkem se sice pohlednou a chutně vypadající zeleninou, ale naprosto netušíme, jak ji vlastně upravit.

A právě s tím dokáže poradit Hanka Michopulu ve své knize Recepty z farmářského trhu, jejíž první díl je zaměřen právě období podzimu a zimy a která čtenářům nabízí přehled aktuálních surovin, jejich charakteristiku a několik receptů u každé z nich (u některé více, u některých méně, jen chudák černá a bílá řepa musely vystačit jen s popisem, ale recept žádný připojen není, což je trochu škoda).

V jedné z internetových recenzí autorce vyčetli, že používá v receptech, které jsou z českého farmářského trhu, suroviny jako například parmezán nebo losos. Ale proč by to mělo být na škodu? Kniha má především ukazovat, jak naložit s potravinami, které seženeme na trhu a které se v naší kuchyni nevyskytovaly třeba několik let (ruku na srdce, kolik z vás ví, jak upravit mangold, nebo zná červenou řepu i jinak než nakládanou?).

Michopulu, jež je mimochodem zakladatelkou farmářských trhů u nás, přece nikde neříká, že do hrnce nesmí přijít nic, co se na trzích neprodává. A má-li čtenář pocit, že namísto lososa by se k receptu více hodil český kapr, nikdo mu nezakazuje kapra použít. Čtenáři kuchařek nejsou nesvéprávné osoby, které nemohou s receptem experimentovat podle své chuti.

Kniha má i velmi povedenou grafickou úpravu – což je u kuchařek důležité. Pokud při pohledu na fotografii některého z jídel v kuchařské knize nedostanete okamžitě chuť něco podobného servírovat a jíst, je něco špatně (pokud máte například v archivu kuchařské recepty z časopisů a kuchařek vydaných dejme tomu v 80. letech, je jasné, o čem mluvím – z drtivé většiny tehdejších fotografií nedostane čtenář chuť k jídlu ani omylem).

Nevýhodou knihy je podle mého názoru způsob vazby – měkké desky se poměrně snadno lámou, což bohužel platí i o hřbetu knihy, na němž vznikají nevzhledné zlomy pokaždé, když se pokusíte knihu pořádně otevřít.

Pravdou však je, že to jsou poměrně maličkosti. Pokud patříte k častým návštěvníkům farmářských trhů, ale i pokud jste začátečník, bude pro vás kuchařka Recepty z farmářského trhu vítanou pomocnou rukou.

A tady máte slíbenou ochutnávku:

Kapustový rendlík

Suroviny:
* 1 střední hlávku kapusty (nebo odpovídající množství růžičkové kapusty)
* 500 g brambor (nejlépe varný typ B nebo C)
* 300 g masa z krůtích nebo kuřecích prsou
* 30 g másla
* 2 lžičky mouky
* muškátový oříšek (pár strouhnutí)
* špetku soli, čerstvě mletý pepř

Postup:
1.   Brambory oloupejte a nakrájejte na klínky. Maso nakrájejte na nudličky. Z listů kapusty odkrojte silné středy a nakrájejte je na silnější proužky (pokud máte růžičkovou kapustu, pouze sundejte svrchní lístky) a odkrojte od košťálu.
2.   Máslo rozpusťte ve větším hrnci na mírném ohni. Zaprašte moukou a promíchejte. Jakmile jíška zpění a lehce zezlátne, přidejte kapustu a promíchejte. Restujte 2 až 3 minuty, až mouka lehce zhnědne a kapusta mírně zavadne. Zalijte studenou vodou, pořádně rozmíchejte a zesilte plamen.
3.   Do tohoto základu přidejte brambory, sůl, koření a dolijte vodou tak, aby byla zelenina ponořená. Vařte doměkka. Když jsou brambory již téměř hotové, přidejte maso a povařte – obvykle stačí 2 až 4 minuty, podle velikostí kousků masa.

Sametová celerová polévka

(dejte celeru šanci – v tomhle receptu si jej zamilují i zapřisáhlí odpůrci této zeleniny)

Suroviny:
* 500 g celeru
* 1 kyselé jablko
* 1 cibuli
* 2 x 125 g lučiny
* 50 g másla
* 150 g sýra s modrou plísní
* sůl, pepř

Postup:

1.   Nahrubo nakrájenou cibuli osmažte na másle asi 2 minuty, přidejte celer nakrájený na kostky, znovu osmahněte a zalijte 750 ml vody. Vařte na středním plameni 10 minut, přikryté pokličkou.
2.   Mezitím oloupejte jablko, odstraňte jádřinec. Rozkrájejte ho na kousky a vsypte do polévky. Vařte dalších 10 minut. Podle chuti osolte a opepřete. Vypněte, přidejte lučinu a rozmíchejte. Rozmixujte do hladka a podávejte.

Uzené maso se švestkovou omáčkou

(uzené maso připravte, jak jste zvyklí, švestková omáčka je krásně doplní; podávejte s chlebem)

Suroviny:
* 500 g švestek
* 1 lžíce cukru
* šťáva z ½ citronu
* 1 bobkový list
* přidat můžete pár zrnek jalovce, nebo ½ lžičky anýzu, nebo 1 badyán

Postup:
1.   Švestky rozpulte, vypeckujte, vložte do kastrolu spolu s ostatními přísadami a 100 ml vody.
2.
   Přiveďte k varu a nechte 20 až 25 minut jemně bublat za občasného míchání. Před podáváním vylovte koření.


TIP BETY.CZ: Vyhrajte zástěru a 3 kuchařky Hanky Michopulu: Recepty z farmářského trhu v naší soutěží







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

8 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
5 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat