Dbáte o čistou domácnost, takže ručníky měníte jednou za několik dní? Tak tímhle si snahu o sterilní životní prostředí sami bojkotujete. Už po 48 hodinách se v osušce rozmnoží tolik mikrobů, že si to ani neumíte představit!
Máte pocit, že ručník, který visí ve vaší koupelně, je stoprocentně čistý? Chlácholit se tím samozřejmě můžete, ovšem pravda je úplně někde jinde. Textilní výrobek ze smyčkové tkaniny zvané froté je semeništěm bakterií, choroboplodných zárodků a také nechvalně známým přenašečem infekcí. Škodlivých breberek v něm vlastně bydlí tolik, že na jejich sčítání byste potřebovali kalkulačku, ne-li dvě. A vy si ho den co den přikládáte na obličej! Co všechno o svém ručníku nevíte? Připravte se na nemilá překvapení…
Hrozba, která žije s vámi
Taková osuška, která se tváří zcela nevinně, nabízí dokonalé prostředí pro růst mikroorganismů. Hodně k tomu přispívá fakt, že drtivou většinu času přebývá ve vlhkém, tmavém a teplém prostředí – tedy v koupelně. Tyto podmínky jsou pro množení mikrobů „jako stvořené“, a při každém použití ručníku, kdy ho s dobrým úmyslem necháváte nad vanou po večerní koupeli uschnout, jejich počet roste.
Je totiž mokrý sám o sobě, což bakterie jenom vítají, stejně jako klimatické podmínky v celé „zapařené“ místnosti. Také teď s hrůzou přemýšlíte nad tím, co všechno s vaší pokožkou přichází do styku? Pokud to chcete vědět konkrétně, můžeme vám vyhovět. Otázkou však je, jestli vás to nepoloží…
Salmonela, co je vážně po ruce
„Jistá nedávná studie odhalila, že více než 90 % ručníků v domácnostech je kontaminováno koliformními bakteriemi, což jsou vlastně fekálie pocházející z různých organismů. Přibližně 14 % z nich mělo na sobě stopy bakterie E. coli, což je parazit způsobující průjmy a poruchy ledvin, nebo dokonce salmonely. Zhruba po dvou dnech, kdy si sušíte tvář jedním ručníkem, pravděpodobně přenesete na obličej více E .coli, než kdybyste ponořili celou hlavu do toaletní mísy,“ šokuje mikrobiolog působící na americké arizonské univerzitě Charles Gerba. Jste v šoku? A bude hůř…
Otrava krve? Nejen ta visí ve vzduchu
„Ručníky ohrožují zdraví, protože se v nich nachází MRSA, což je kmen bakterií odolný vůči mnoha typům antibiotik. MRSA vyvolává celou řadu infekcí a může být zodpovědná i za otravu krve, syndrom toxického šoku nebo hnisavou meningitidu,“ varuje ředitelka newyorského centra se specializací na klinickou mikrobiologii Susan Whittier. No dobrá, ale co my teď s tím?!
48 hodin jako strop výměny
Oba výše zmínění odborníci jsou toho názoru, že ručníky bychom měli měnit každé dva dny, což je naprosté maximum. Co se týká praní, i to má svá pravidla – žádné ledabylé máchání na nízké teploty, tomu bakterie snadno odolají. Tady pomůže jen horká voda. A s pracím práškem vůbec nešetřete…
Sledujte nás na sociálních sítích: