Znáte to. Rozkrájíte dětem ovoce ke svačině a ti malí nevděčníci polovinu nechají. Co teď? Vyhodit ho by bylo bohapusté plýtvání. Naštěstí existují způsoby, jak uchovat dokonce i ovoce, které někdo „načal“.
Stačí se držet následujících pravidel.
Jablka a hrušky
Jablka v celku uchovávejte v lednici, vydrží tak minimálně tři týdny (záleží na druhu). Pokud je nějaké nakousnuté či nakrájené, co nejrychleji je obalte potravinovou fólií a uložte v lednici. Když se k jablku nedostane kyslík, nezhnědne.
S hruškami je to stejné, jen vám nejspíš v lednici nevydrží tak dlouho.
Jahody
Nejlepší je samozřejmě sníst jahody hned, ale pokud se vám to nepovede, uložte je v neuzavřené misce do lednice, případně je rozložte na talíř či tác, aby k nim lépe mohl vzduch. Kontrolujte, zda se mezi nimi neobjeví nějaká zkažená a do dvou až tří dnů je snězte.
Podobně uchovávejte i borůvky.
Maliny
Patří k poměrně náchylným druhům ovoce, a tak od nich nemůžete očekávat nějakou dlouhou životnost. Nicméně když je rozložíte na talíř či tácek vyložený papírovou utěrkou a pravidelně budete odstraňovat zkažené plody, mohly by vám vydržet v lednici až tři dny.
Podobně můžete uchovávat i ostružiny, které mohou vydržet bez úhony i o nějaký ten den déle.
Třešně
Ani tyto sladké letní plody se nepyšní zrovna dlouhou životností. V nezakryté míse v lednici vám ale vydrží okolo 3 dnů (jen pravidelně kontrolujte, zda se mezi nimi neskrývají nějaké zkažené).
Broskve
Dokud nejsou měkké, můžete je skladovat při pokojové teplotě, alespoň krásně dozrají a budou sladké. Ve chvíli, kdy změknou (a tedy dozrají) je přesuňte do lednice, ještě tři dny by měly vydržet bez úhony.
Nakrájené či rozpůlené broskve přežijí v dobře uzavřené plastové krabičce.
Hroznové víno
Nedojedený hrozen uložte v lednici do misky a nechte ji nezakrytou (případně víno dejte do sáčku, který ale neuzavřete). Vydržet by vám mělo přibližně týden.
Rajčata
V lednici vám vydrží přibližně týden. Pokud jste kus tohoto úžasného plodu (který je často mylně považován za zeleninu) snědli a potřebujete zbytek uchovat, uložte ho do uzavíratelné misky. Někteří lidé tento „návod“ ještě vylepšují papírovou utěrkou, na kterou rajče položí řeznou stranou.
Banány
Banány patří k těm druhům ovoce, jež do lednice prostě nepatří. Při pokojové teplotě vám (v závislosti na stupni zralosti) vydrží přibližně 5 dní.
Nedojedený banán nechejte ideálně ve slupce, zabalte ho do fólie nebo sáčku a uložte do druhého dne do lednice.
Pomeranče
Ty nenačaté klidně vydrží i déle než týden při pokojové teplotě, do lednice je vůbec nemusíte dávat! Pokud jste pomeranč oloupali, ale nedojedli, uložte dílky do sáčku nebo uzavíratelné plastové nádoby a dejte je do lednice.
Meloun
Sníst celý meloun je nad lidské síly. Co se zbytkem? Jednoduše ho obalte potravinovou fólií a uložte do lednice. Nenačatý plod pak v lednici vydrží i víc než týden.
Úplně stejně můžete uchovávat mandarinky nebo grapefruity a další citrusy.
Kiwi
Při pokojové teplotě vysychají, a tak tyto plody raději uchovávejte v lednici (ale ne dlouho). Nedojedené kiwi obalte potravinovou fólií nebo alobalem a vraťte do lednice. Do druhého dne ho ale snězte.
Avokádo
Pokud ještě není měkké, nechte ho „dozrát“ při pokojové teplotě. Pokud už je ale „tak akorát“, pěkně ho uložte v lednici (i tak ale nejspíš nevydrží déle než 3 dny).
Odborníci na hubnutí doporučují jíst maximálně polovinu avokáda denně. Co s tou druhou? Pokapejte ji citronovou šťávou, zabalte do potravinové fólie a šup s ní do lednice. Druhý den ji snězte.
Sledujte nás na sociálních sítích: