Stále více domácností přestává při běžném úklidu spoléhat na nejrůznější chemické čisticí prostředky z obchodu a raději volí zcela přírodní postupy a pomocníky. Víte, kterého zvolit v jaké situaci?
Univerzální pomocník: Ocet
Prakticky se vším si ve vaší domácnosti hravě poradí obyčejný ocet. Okna se po něm budou lesknout, podlaha bude jako nová, prádlo bude vybělené a vydezinfikované, koupelna bude připomínat tu z katalogu. Zkrátka vás vytáhne z každé
„úklidové katastrofy“. Jen pozor, abyste ocet nepoužili například na mramorové nebo žulové povrchy a na textilie s nestálými barvami.
Stopy po mýdle: Citron
Znáte to – v koupelně i kuchyni se často potýkáme s nevzhlednými usazeninami a skvrnami po mýdle. Stačí vymačkat citron, přidat do vody a vyčistit. Kromě lesklého povrchu získáte i úžasnou vůni!
Staré pánve: Soda
Společně s octem patří k nejoblíbenějším přírodním čisticím prostředkům. Také soda má široké použití. A například zčernalé pánve pro ni nepředstavují žádnou překážku. Naneste na pánev pastu z vody a sody, nechejte 15 minut působit a poté setřete houbičkou.
Zacákaná mikrovlnka: Ocet
Mikrovlnná trouba dostane občas pořádně zabrat. Že vás nebaví to neustálé drhnutí připečeného jídla? Pak zkuste příště nalít do mističky trochu octa, nechejte ohřívat v mikrovlnce několik minut a poté uvolněné nečistoty jednoduše setřete hadříkem.
Unavený nábytek: Esenciální oleje
Nábytek bez jiskry, zato se spoustou šmouh a otisků prstů? Pak jej příště vyleštěte vodou s několika kapkami svého oblíbeného esenciální oleje (opravdu stačí pár kapek, nepřehánějte to). Nejenže bude dřevo zase jako nové, ale váš byt bude skvěle vonět.
Skvrny na koberci: Sůl
Pokud máte koberce, dříve nebo později budete muset řešit více či méně záhadné skvrny, které se na nich čas od času objeví. Univerzálním prostředkem na ně je směs 1/4 šálku soli a 2 lžic octa (konzistence by měla připomínat tužší pastu). Stačí nanést na skvrnu, chvíli nechat působit a poté vyčistit.
Černé spáry mezi dlaždičkami: Ocet + soda
Špína mezi dlaždičkami dokáže pořádně zkazit dojem z uklizené koupelny. A co víc, bývá opravdu odolná. Chemii nepotřebujete – smíchejte ocet (2 lžíce) a sodu (1/4 šálku) v pastu, kterou nanesete do spár a s jejíž pomocí kartáčkem odstraníte i ty nejodolnější „záškodníky“.
Dřevo bez lesku: Olivový olej
Zapomeňte na drahé a chemické leštěnky! Až budete příště vracet dřevěnému nábytku jeho lesk, připravte si směs z 2 dílů olivového oleje a 1 dílu citronové šťávy. S pomocí jemného hadříku naneste na dřevo a vyleštěte.
Zubní kartáčky: Peroxid
Ačkoli většina z nás mění kartáček na zuby nejpozději po 3 měsících, i za tu doby bychom mu měli dopřát koupel v nějaké té dezinfekci (ideálně jednou týdně, v případě nemoci častěji). Zkuste starý dobrý peroxid – prostě do něj kartáček na několik minut namočte a poté propláchněte tekoucí vodou.
Vyprané prádlo: Slunce
Jak vrátit svěžest a vydezinfikovat i prádlo, které nemůžete prát na vysoké teploty? Nechejte ho pěkně uschnout na slunci. UV záření slunečních paprsků si totiž poradí se spoustou mikrobů. Navíc dokonale proschlé prádlo není lákadlem pro plísně.
Sledujte nás na sociálních sítích: