Časté praní nesvědčí ani oblečení, ani našemu zdraví

Po kolika dnech nošení končí vaše trička či svetry v koši na špinavé prádlo? A jak je to s kalhotami? Podle vědců většina z nás pere prádlo častěji, než je to ve skutečnosti nutné. Schválně, jak jste na tom vy!

Profesorka Rachel McQueen z University of Alberta považuje zvyk prát oblečení prakticky po každém nošení za součást dnešní posedlosti čistotou. „Lidé si vezmou na sebe džíny nebo svetr a hned mají pocit, že jsou plné bakterií,“ říká.

Ačkoli v tom mají podle prof. McQueen pravdu a oblečení skutečně přejme bakterie z povrchu našeho těla, neznamená to, že se jedná o negativní jev. „Jsou to bakterie, které jsou člověku vlastní, které žijí na jeho pokožce. Odtud se pak dostanou do oblečení, jež je následně zase přenese na kůži. Tedy tam, kde mají být,“ vysvětluje odbornice.

Potřebné bakterie

Právě bakterie, jež žijí na naší pokožce, jsou v poslední době předmětem řady vědeckých studií. Jak se ukazuje, jsou nejspíš důležitější, než se myslelo. A naše posedlost dezinfekcí a hygienou tyto bakterie ničí.

„Pokud nemáte narušenou imunitu či nepracujete v prostředí, jež vyžaduje absolutní čistotu, nejsou bakterie v oblečení žádný velký problém. Samozřejmě to neznamená, že bychom neměli oblečení prát, ale občas se vyplatí nedávat ho do pračky tak často,“ říká prof. McQueen s tím, že samozřejmostí je prát po každém nošení spodní prádlo.

Jak prát s rozumem

Nejen s ohledem na přirozenou mikroflóru naší pokožky bychom podle vědců neměli prát oblečení pokaždé, kdy je vytáhneme ze šatníku. Existují i další důvody!

Šetřete prostředí

Praní znamená zátěž nejen pro oblečení, ale také pro životní prostředí. Nejenže při něm spotřebujeme spoustu elektrické energie, ale také vody. Podle posledních průzkumů pere průměrná americká rodina 400 dávek prádla ročně (a ta česká na tom nebude o moc lépe). To znamená, že 40 % veškeré spotřeby vody připadne právě na praní prádla. Pračky a sušičky pak spotřebují 6 % veškeré elektrické energie. To už stojí za úvahu. Nejenže byste méně častým praním šetřili prostředí, ale můžete také výrazně odlehčit své peněžence!

Oblečení ve formě

Časté praní nesvědčí ani vašemu oblečení. Snižujete totiž jeho životnost, a to prakticky s každým dalším kontaktem s vodou a pracím práškem. Dochází totiž k oslabení vláken, uvolnění materiálu, kvůli čemuž oblečení ztrácí tvar či pružnost. A to znamená, že budete muset utrácet za další a další výbavu svého šatníku.

Kdy vlastně prát

Jak si vlastně odborníci představují, že poznáme, kdy je čas „přesunout“ oblečení ze šatníku do pračky? Jednoduše. „Pokud oblečení zapáchá, pak je to jasný důvod ho vyprat,“ říká prof. McQueen. „Jinak ale není tak docela proč. Samozřejmě, jestliže má člověk silný tělesný pach, pak bude muset tričko prát po každém nošení, ale například u svetrů, které přímo nepřicházejí do kontaktu s pokožkou, je to zcela zbytečné.“

Na materiálu záleží

Pokud máte obličej z umělých materiálů, pak se může stát, že budete nepříjemný odér cítit častěji. Proto je podle odborníků lepší nosit oblečení z přírodních materiálů. Mají lepší sací schopnosti a také dokáží pohlcovat pachy lépe než vlákna umělá.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
199 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat