Po několikaleté kampani, v níž se snažili odborníci poukázat na fakt, že lidé přijímají málo tekutin – čisté vody – se v posledních dvou letech objevují opačné zprávy. Že nadměrná konzumace tekutin je škodlivá. Ano, je také škodlivá. Je. Ale týká se jen skutečně velkých objemů vody (nad pět litrů denně) a hlavně naprosté setiny procenta populace. Většina se tak spokojeně podobnými frázemi obhajuje a pije kriticky málo nadále. Výsledek? Dehydratace a únavnost po celý den.
Dospělý člověk by měl vypít minimálně osm sklenic vody denně. Sklenice se počítá dvoudecilitrová u žen či čtvrtlitrová u mužů. To je minimum, s optimem kolem dvou až tří litrů podle tělesné váhy. Populace ale přijímá mnohem méně tekutin v podobě čisté vody – bez kofeinu, alkoholu, sladidel, soli, aromat, barviv a dalších látek.
Výsledkem nedostatečné hydratace organismu je zvýšená únava a nedostatek energie během dne. Většina lidí o přirozený pocit žízně přijde právě nezdravým životním stylem. Tělo si pak o vodu říká únavou, nikoli pocitem žízně. Ten přichází ve chvíli, kdy už je tělo silně dehydratováno.
„Vidím ve své ordinaci spousty lidí, kteří přijdou a jsou neustále unavení. To může samozřejmě způsobovat hned několik různých příčin, ale nejčastější v mé praxi je právě dehydratace. Mnoho pacientů nepije dost tekutin každý den a věří, že dehydratovaní jsou až ve chvíli, kdy už mají velikou žízeň. Ale nedostatek vody v těle se před pocitem žízně projevuje jinak, malátností a únavou, bolestmi hlavy a neschopností se soustředit,“ tvrdí britský lékař Roger Henderson v rozhovoru pro deník The Mail.
Řada lidí obviňuje autory zpráv o tom, že populace pije málo tekutin, ze snahy zvýšit prodej balené vody a nápojů. Ale to není pravda. Žádný lékař nepodporuje konzumaci balené vody a ochucených nápojů, nejlepší a nejkvalitnější tekutinou je pitná voda – minimálně v Česku – z vodovodního řádu. Stačí si tak natočit sklenici studené vody a nechat ji chvíli odstát. Takových sklenic by měl člověk vypít minimálně osm každý den v pravidelných intervalech, aby tak mohla plynně fungovat oběhová soustava a v souladu s ní vylučovací. Žíznění po delší časový úsek a nárazové pití velkých objemů (dohánění) totiž není zdravé, zatěžuje srdce i ledviny.
Sledujte nás na sociálních sítích: