Pohyb a cvičení jsou pro zdraví člověka nezbytné. Jenže nezdravá strava i při dostatečném pohybu může poškozovat srdce a cévy. Studie řeckých vědců dokazuje, že zanedbávat jídelníček není možné. Středomořská strava, zřejmě nejzdravější stravovací jídelníček západního světa, totiž prospívá srdci a cévám více než cvičení.
Lépe řečeno, když se člověk stravuje podle zásad národů žijících kolem Středozemního moře a necvičí, je na tom lépe, než když se stravuje v západním angloamerickém stylu a cvičí.
Středomořská strava stojí na konzumaci velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin a semen, ořechů, luštěnin, olivového oleje, ryb a trochy červeného vína. Tato strava snižuje riziko onemocnění srdce v průběhu deseti let o sedmačtyřicet procent.
„Náš výzkum dokazuje, že středomořská strava je výhodnou prevencí u všech typů lidí obou pohlaví a všech věkových skupin, ale také u lidí zdravých i nemocných. Dodržování středomořské stravy má v prevenci onemocnění srdce a cév větší význam než fyzická aktivita. Tato strava má přímý vliv na zdraví srdce a nepřímý vliv na prevenci diabetu, vysokého krevního talku a zánětlivosti,“ tvrdí profesor Démosthenés Panagiotakos z Atén.
Ve své studii prokázal, že středomořská strava prospívá, i když se zohlední všechny známé rizikové faktory pro rozvoj chorob srdce a cév – věk, pohlaví, vzdělání, sociální postavení, kouření, konzumace alkoholu, fyzická neaktivita, rodinná anamnéza aj.
Sledujte nás na sociálních sítích: