Depresi je jedno, jestli je jaro nebo zima. V každém ročním období dokáže udeřit stejně silně. V zimě k ní pomáhají kratší dny a méně slunečního svitu. Jak se proti depresi bránit?
Jak tedy zatočit se zimním splínem?
Energii dodá vitamin D
V zimním období nám víc než kdy jindy hrozí nedostatek vitaminu D (slunečných dnů je totiž opravdu poskrovnu). Vyplatí se proto dodávat ho organismu v tabletkách nebo ještě lépe v kombinaci se stravou bohatou na tuto živinu. Kromě toho, že vitamin D hraje důležitou roli v celé řadě procesů v organismu, umí nás pořádně „nakopnout“ novou energií.
Depresi odvrátí třezalka
Tahle nenápadná žlutá rostlinka je takové přírodní antidepresivum, působí i proti úzkostem a nervozitě, pomáhá při stresu. Prodává se jako čaj, ale i v tabletkách.
Tělo posílí vitaminy...
Ve zdravém těle zdravý duch. A protože závěr zimy je tradičním obdobím chřipek a dalších viróz, je potřeba na onom zdravém těle zapracovat. Zařaďte do stravy co nejvíc zeleniny a ovoce (nejlépe sezónního, tedy citrusů apod.), klidně si pomozte i nějakým tím vitaminovým doplňkem stravy. Především vitaminu C si dopřávejte více než obvykle.
...a další pomocníci
Imunitu nastartují nejen vitaminy, ale také probiotika, glukany (ty se najdou v hlívě ústřičné) nebo echinacea, velmi mocná bylinka. Zásobte se proto i těmito přírodními poklady (i když je v této sezoně dostanete jen v tabletkách).
Stres zaženou bylinky
Že stres oslabuje tělo i duši, není třeba zdůrazňovat. A protože vyhnout se stresu úplně je v dnešní době nemožné, je lepší pomoci tělu v jeho zvládání. Kromě relaxace vám mhou pomoci i bylinné přípravky – třeba z rozchodnice (Rhodiola) nebo ženšenu. Pokud se vám špatně usíná, dopřejte si uklidňující meduňkový čaj, případně bylinné směsi pro lepší spaní (seženete je v lékárně či drogerii).
Sledujte nás na sociálních sítích: