Konzumace pokrmů podle zásad středomořského jídelníčku nejenže snižuje riziko onemocnění civilizačními chorobami, ale údajně dokonce prodlužuje život. Osoby, které se stravují především rybami, drůbeží, čerstvou zeleninou a ovocem a ořechy, pomaleji stárnou buňky. A patrné je to především na chromozomech, jejichž opotřebení hraje při stárnutí buněk zásadní roli.
Chromozomy s věkem kvůli působení negativních vlivů přicházejících zvenčí zkracují své telomery. Čím jsou tyto kratší, tím je buňka starší. V kritické chvíli už chromozomy nejsou schopny další replikace a buňka zaniká.
Vědci za Harvardovy univerzity ale tvrdí, že osoby, které konzumují středomořskou stravu, mají telomery delší a tyto se s věkem zkracují mnohem pomaleji. U jedinců, kteří žili nezdravě, ale kteří začnou pokrmy národů kolem Středozemního moře konzumovat, navíc dojde k zpomalení zkracování telomer. Takže si touto stravou život mohou prodloužit.
„Čím více se člověk stravoval v souladu se středomořskou stravou, tím měl delší telomery v leukocytech, jejichž zkracování je znakem stárnutí. Výsledky dále podporují výhody středomořské stravy a její význam při propagaci zdraví a dlouhověkosti,“ tvrdí autoři z Harvardovy univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: