Čínská medicína pracuje se zimolezem japonským už několik set let. Používá ho k léčbě virových infekcí. A třebaže jsou bobule této rostliny prudce jedovaté, listy mohou skutečně sloužit jako antivirotika. Podle čínských vědců obsahují látky, které potlačují šíření chřipkových virů v těle.
Pokud je nasazen čaj z listů zimolezu včas, může výrazně urychlit léčbu chřipkového onemocnění. Látky obsažené v rostlině působí jako antivirotika. Mnohem známější antibiotika jsou proti virům neúčinná, potlačují pouze bakterie a další prokaryotické či eukaryotické původce chorob.
Zimolez japonský a jeho příbuzný zimolez ovíjivý jsou oblíbené popínavé rostliny v zahradách. Ovíjí se kolem opory, nejčastěji plotů a tvoří záplavu velmi aromatických květů. Existují divoké formy a také mnohé kultivary, které někdy zplaňují ve volné přírodě, zvláště v teplejších oblastech jižní Moravy a Polabské nížiny.
Podle virologů z Univerzity v Nan-ťingu zimolez obsahuje látku, která likviduje viry chřipky kmene A, kam patří také ptačí chřipka a jiné typy způsobující pandemii. Podle předběžných laboratorních testů by mohla látka ze zimolezu potlačovat také virus ebola.
Čínská bylinná medicína používá pro léčbu chřipky především druh zimolez japonský (Lonicera japonica), účinné látky obsahuje ale také zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum), který se u nás pěstuje častěji a často také zplaňuje.
Sledujte nás na sociálních sítích: