Podle kalifornských psychologů může za nárůstem deprese v moderní společnosti právě bohatost jejích možností. Příliš široké spektrum voleb ve všech aspektech života vede ke každodenní mizérii. Nevíme, které z bohaté nabídky jídel podlehnout, který kanál v televizi nechat zapnutý, kterou vybrat školu dětem, kterou pracovní nabídku přijmout a kterého z milenců opustit.
Zatímco možnost vybrat si z několika variant je obecně dobrou věcí, příliš mnoho svobody volby nás deformuje až k nerozhodnosti a činí nešťastnými. Lidé se pak ve chvíli, kdy čelí opravdu bohaté nabídce, cítí nejistě, a ať volí jakkoli, vzápětí se obávají, že nezvolili dobře. Nakonec tedy bohatá nabídka vede k menšímu pocitu uspokojení.
Studie navíc odhaluje, že problém tkví ve skutečnosti, že když má člověk příliš mnoho voleb, stane se posedlým v neustálém přemýšlení o tom, co jeho volba o něm prozradí. Pak, když se pro něco konečně rozhodne, začne být nervózní z toho, jestli si vybral dobře. Bohatá nabídka také podporuje sobeckost a nedostatek empatie, protože nutí lidi zaměřovat se především na vlastní preference a sebe samé.
„Nemůžeme uvažovat o tom, že možnost volby…je univerzálním úsilím a že bohatá nabídka nutně posiluje svobodu a pocit duševní pohody,“ tvrdí profesorka Hazel Rose Markusová ze Stanfordovy univerzity.
Sledujte nás na sociálních sítích: