Psychologové vědí, že obličejem dokáže každý zdravý jedinec vyjádřit šest základních emocí a že přitom používá stejné svalové skupiny. Štěstí, smutek, hněv, strach, překvapení a znechucení je šesticí základních emocí, ovšem lidé je dokážou kombinovat a vyjádřit mnohem složitější výrazy. Třeba když slyší nechutný leč velmi humorný vtip. Pak vyjádří znechucení i pobavení zároveň.
Před více než stovkou let probíhaly první experimentální výzkumy lidských emocí značně brutálně. Většinou zahrnovaly pokusy s elektřinou, s jejíž pomocí vědci dosahovali svalové kontrakce na obličeji živých osob. Pokřivený obličej pak analyzovali podle toho, jak na druhé působil.
Moderní doba si vystačí s počítačovou analýzou výrazů obličeje. Tou se zabýval i doktor Aleix Martinez z Ohio State University. Spolu s kolegy fotil 230 lidí během jedenadvaceti různých výrazů v obličeji. Pak podle rozboru snímků vytvořili program, který dokázal rozlišit, jaké svaly se při každém druhu emoce aktivují.
„My jsme tím dokázali, že všichni tvoříme stejné emoce stejným způsobem. K tomu občas používáme extra pohyb či aktivitu, která pomáhá lidem vyjádřit emoci přesněji,“ tvrdí doktor Martinez.
Jeho tým však testoval jen kombinaci dvou z šesti základních emocí. „Jenže my zřejmě dokážeme kombinovat i tři základní emoce, či dokonce více. Třeba pocit beznaděje… cítíte kombinaci hněvu, smutku a strachu. Jaké svaly použijete v tomto případě? Myslím, že obličejem lze vyjádřit nekonečné množství emocí a že rozhodně nemáme jen šest typů expresí v obličeji,“ dodává ke svému výzkumu Martinez.
Sledujte nás na sociálních sítích: