Desítky kilometrů týdně a spousta odedřených hodin v posilovně možná vedou k hezkému a pevnému tělu, nikoli však bezpodmínečně ke zdravému. Vědci z USA varují všechny extrémní nadšence pro fitness, aby trochu zvolnili krok. Příliš mnoho pohybu a příliš náročný pohyb totiž zdraví škodí stejně jako povalečství. A stejně tak zkracuje život. Ideální jsou jen dvě až tři hodiny běhu týdně.
„Ti, kdo cvičí s mírou, asi dvě až tři hodiny běhu týdně, žijí nejdéle, zatímco lidé, kteří běhají hodně a kteří neběhají vůbec, mají kratší život,“ cituje autory z Kardiovaskulárního výzkumného institutu v Pensylvánii časopis Health Day.
Z analýzy 3,8 tisíce běžců vyplývá, že nejzdravější srdce mají a nejdéle žijí jedinci, kteří běhají asi dvě až tři hodiny týdně. Proč vyšší míra aerobního cvičení škodí stejně jako nedostatek pohybu, studie neřeší. Odborníci však hovoří o opotřebování buněk a tkání.
„Čemu zatím přesně nerozumíme, je přesně definování optimální míry běhu pro zdraví a dlouhověkost,“ uvedl autor výzkumu doktor Martin Matsumura z Pensylvánie.
Podle doktora Jamese O’Keefa je běh zdravý, ale nesmí tělo příliš opotřebovávat. Jako u všeho zdravého, pokud je míra extrémní, projeví se spíš negativními účinky. Běhání nevyjímaje. Ačkoli prospívá srdci, plícím, metabolismu a pohybovému aparátu, zároveň běh a sport opotřebovávají buňky a tkáně. U extrémních sportovců je opotřebení nejvyšší a životnost těla se tím zkracuje.
„Pokud chcete běhat maraton, tak ho uběhněte jednou a škrtněte jednou pro vždy ze seznamu,“ radí kardiolog O’Keefe ze Středoamerického kardiologického institutu v Kansas City.
Sledujte nás na sociálních sítích: