Zdravotníci před Atkinsovou či Dukanovou dietou – stravou bohatou na tuky a bílkoviny a chudou na sacharidy – varují. Podle většiny odborníků na výživu totiž taková skladba jídelníčku poškozuje metabolismus organismu a přetěžuje některé orgány, což může mít negativní důsledky na celkové zdraví a délku života. Jenže vědci z Austrálie a USA teď přišli s tím, že ketogenní dieta pomáhá lidem s depresemi a bipolární poruchou a zlepšuje jejich mentální zdraví.
„Je to zcela nový směr, první výsledky přišly teprve před pár roky. Ale výsledky jsou neobvykle konzistentní a dokazují vztah mezi skladbou stravy a mentálním zdravím,“ tvrdí profesor psychiatrie Michael Berk z australské Deakin University v rozhovoru pro americký deník Washington Post. Jemu se podařilo prokázat, že u lidí s depresemi a bipolární poruchou dojde k výraznému zlepšení nemoci, když dodržují ketogenní jídelníček.
Ketogenní dieta je bohatá na bílkoviny a tuky, ale má velmi omezený podíl sacharidů, kterých člověk při tomto typu stravování nepřijímá více než padesát gramů denně. Šedesát procent energie pochází z tuků, pětatřicet procent z bílkovin a pět procent ze sacharidů. Maso býložravců, ryby, mléčné výrobky, ořechy a avokádo jsou základními potravinami těch, kdo se podobně stravují. Při dietě dojde většinou k rychlému úbytku nadváhy a zeštíhlení. Metodu si oblíbily celebrity, ale méně nadšení jsou z ní někteří lékaři a odborníci zabývající se metabolismem člověka.
Obhájcem ketogenní stravy při léčbě depresí a bipolární poruchy je také profesor psychiatrie El-Mallakh z University of Louisville. O výhodách této stravy na mentální zdraví lidí napsal několik studií.
Jiní lékaři se však obávají, že má ketogenní dieta negativní vliv na zdraví člověka v dlouhodobém hledisku. Ačkoli může pomoci zhubnout a zlepšit psychický stav jedinců s depresemi, dlouhodobé dodržování podle některých vědců zvyšuje riziko mortality. Profesor Valter Longo z University of Southern California tvrdí, že ve středním věku je nebezpečné i to, když pětinu energetického příjmu tvoří bílkoviny. „Osoby s tímto typem stravování umírají třikrát častěji na rakovinu než ti, kteří jedí živočišných bílkovin méně,“ uvádí profesor Longo.
Sledujte nás na sociálních sítích: