Příliš mnoho pohybu škodí zdraví a psychické pohodě stejně jako povalování na gauči a pohyb téměř žádný. Podle švýcarských vědců je naprosto ideální mírou pro mladého člověka, aby se pohyboval čtrnáct hodin týdně – denně tedy asi dvě hodiny. Tito jedinci jsou většinou nezdravější a cítí se nejlépe. Jenže pokud sportují už více než dvě a půl hodiny denně, pak se začnou přibližovat těm, kteří se nepohybují téměř vůbec.
„U mladých lidí a teenagerů, kteří sportují příliš mnoho, dojde ke snížení sebevědomí, výskytu úzkostí a nárůstu stresu stejně jako u těch, kteří se pohybují málo nebo téměř vůbec,“ tvrdí švýcarští vědci, které cituje list Daily Mail.
Pravidelné cvičení má výrazně pozitivní vliv na mentální i fyzické zdraví, působí na pohodu, sebevědomí a snižuje úzkosti a napětí ze stresu. Jenže vše musí mít správnou míru. Podle švýcarských vědců jsou ideální dvě hodiny pohybu denně.
Extrémních sportovců je v populaci asi jen pět procent, zatímco gaučových povalečů už celá třetina.
Švýcarští vědci sledovali dvanáct set mladých osob ve věku šestnáct až dvacet let a testovali jejich celkový pocit psychické a fyzické pohody na škále od jedné do pětadvaceti podle kriterií Světové zdravotnické organizace. Hodnota pod třináct bodů naznačuje na slabý pocit pohody.
„Jedinci, kteří se pohybovali nejvíce a nejméně, měli v testech dvakrát častěji hodnotu pod třináct bodů,“ zjistili vědci ze Švýcarska.
Sledujte nás na sociálních sítích: