Proč vám zvoní v uších, špatně vidíte, je vám divně od žaludku a střídají se u vás návaly horka se zimnicí? Možným vysvětlením je vysoká hladina kortizolu plynoucí z neustálého stresu.
Cítíte tlak kvůli neúnosným životním nákladům a nejisté finanční situaci? Vítejte v moderní realitě. Peníze jsou jedním z nejčastějších zdrojů stresu a ovlivňují obrovskou část populace (1). Hned za nimi nás nejvíce zatěžuje nedostatek času a neustálý shon následovaný zdravotními problémy, pracovní nejistotou a potížemi ve vztazích (2). Všechny faktory mohou na naši psychiku působit zdrcujícím způsobem, ale jak se to projeví na těle? Někdy i dost zvláštně, konkrétní příklady zde.
Záškuby očí a nadýmání
Takzvané tiky jsou prvním signálem, že si stres vybírá svou daň. Svaly kolem očí jsou velmi citlivé, proto na změny kortizolu reagují velmi rychle. Když je tohoto hormonu v organismu až příliš, působí podobně jako stimulant, což může způsobit nekontrolovatelné záškuby. Také se jím snižuje průtok krve do trávicího traktu a narušuje funkce střev. Výsledkem bývá špatné zažívání, nadýmání a plynatost (3).
Podivné modřiny i zhoršený zrak
Pokud se vám na různých místech objevují nevysvětlitelné modřiny, i to je známka vysoké hladiny kortizolu. Ten totiž negativně ovlivňuje strukturální proteiny v kůži, kvůli čemuž je tenčí a křehčí (4). Jeho zvýšená úroveň oslabuje i stěny drobných krevních cév, které se pak snáze poškodí, proto se objevuje drobné podkožní krvácení, a to i bez zjevného úrazu. Permanentní nervozita souvisí i se zrakovými obtížemi a větší pravděpodobnosti rozvoje zeleného zákalu (5).
Výkyvy termoregulace
Běžně zažíváte návaly horka následované zimnicí? Další známka nestálého stresu, který si pohrává s celkovou hormonální stabilitou a vychyluje ji i do úplných extrémů (6). Seznam ostatních typických tělesných příznaků zahrnuje nepříjemné bolesti na hrudi, odpolední únavu, nadměrné vypadávání vlasů, zvonění v uších a mozkovou mlhu (7).
Zdroje: (1) www.beyondblue.org.au/media/media-releases/media-releases/cost-of-living-pressures-overtake-covid-19-worries-as-the-main-cause-of-stress-survey-shows, (2) www. pursuit.unimelb.edu.au/articles/a-third-of-australians-under-chronic-time-stress, (3) www.tiktok.com/@theworkoutwitch/video/7353756337932602666, (4) www.healthline.com/health/beauty-skin-care/stress-skin, (5) www.ulanetwork.com/blog/studies-have-found-that-persistent-stress-raises-your-cortisol-levels-which-can-contribute-to-eye-issues, (6) www.biodesignwellness.com/blog/stop-losing-sleep-over-hot-flashes-and-night-sweats-the-cortisol-connection/, (7) www.nypost.com/2025/01/17/health/10-ways-that-high-stress-levels-could-be-affecting-your-body/
Sledujte nás na sociálních sítích: