Když není v pohodě hlava, není ani břicho. Proč v psychické tísni trpíte nadýmáním a jak moc to celé zhoršuje sladké, které si na nervy dáváte?
Pokud jste se někdy ocitli ve velkém stresu a zároveň pocítili nepohodlí v břišní oblasti, asi vás napadlo, zda jedno s druhým nemůže nějak souviset. Trefa!
Spojení mezi zdánlivě nespojitelným
Možná je pocit „nervózního žaludku“ vaším denním chlebem, možná se s ním setkáváte jednou za uherský rok. Příznaky mohou zahrnovat nadýmání, nevolnost, křeče, bolesti, nebo dokonce změny v pravidelnosti vyprazdňování. Všechny tyto problémy pramení z komunikační osy mezi mozkem a trávicím systémem. Jakmile se dostaví úzkost, mozek spustí známou reakci „bojuj nebo uteč“, která je přípravou na řešení bezprostřední hrozby. Tělo se zaměřuje na uvolnění energie pro svaly a souběžně přesouvá průtok krve pryč od trávicího systému, takže se střeva „zastaví“. To ovlivní pohyb jejich obsahu, umožní rozvoj bakteriální nerovnováhy a způsobí další problémy, které vedou právě k nadýmání.
Cukry jsou spíše na obtíž
Jako by toho nebylo málo, úzkost zasahuje i do našich potravinových preferencí, proto máme tendence jíst více sacharidů, čímž k rozvoji nebo zhoršení střevní mikrobiální nerovnováhy sami hodně přispíváme. Samotný pocit nadýmání a s tím spojené nepohodlí úzkost ještě zintenzivňuje, takže se ocitáme v začarovaném kruhu.
Pomůže příroda i hluboké dýchání
„Léčba“ tohoto problému vyžaduje dvojí přístup. Na psychickou úlevu se doporučují meditační a dechová cvičení, která přesměrují pozornost na pozitivní myšlenky. Co se týká zažívacích problémů, zde je slibným východiskem úprava stravy. Sledujte, jak různé potraviny ovlivňují vaše zažívání, zejména ve stresových obdobích, a v případě potřeby z jídelníčku vykažte to, co vám nedělá dobře. Vyzkoušet můžete i přírodní prostředky, příznivci alternativních postupů nedají dopustit na zázvor, mátu, fenykl, heřmánek nebo kmín.
Zdroj: www.baptisthealth.com/blog/behavioral-health/can-anxiety-cause-bloating
Sledujte nás na sociálních sítích: