Díky vzpomínkám můžete být sebevědomější

Emocionální vzpomínky na minulé zážitky mohou změnit váš pohled na budoucnost. Pokud je používáte správně, můžete se stát šťastnějšími a sebevědomějšími.

Vzpomenete si také na nějakou zvlášť formativní událost z dětství či mládí? První narozeniny dítěte nebo školní výlet v páté třídě? V průběhu let se tyto okamžiky v naší paměti vytrácejí nebo se zmenšují, ale často si je lépe zapamatujeme, pokud si se zážitkem spojíme konkrétní emoci. Tyto emocionální vzpomínky mohou utvářet způsob, jakým se cítíte a nahlížíte na svět – a dokonce mají moc ovlivnit vaši současnou náladu, i když ta vzpomínka byla před lety. 

Jak souvisejí naše vzpomínky s náladou?

Nálada je náš mentální stav probíhající na pozadí, který vrhá záři nebo stín na myšlenky a chování a na rozdíl od konkrétních emocí ho můžeme udržet po delší dobu. Nálada má také silný vliv na to, jak si utváříme a vybavujeme vzpomínky. Pokud jste momentálně smutní a už o sobě pochybujete, je mnohem pravděpodobnější, že kritiku přijmete snadněji, než kdybyste měli předtím dobrou náladu.

Je pravděpodobnější, že si vybavíme vzpomínky, které jsou v souladu s naší aktuální náladou. Pokud nás nějaká situace stresuje, tedy jsme smutní, pak je pravděpodobnější, že si v tu chvíli vybavíme smutnou emoční vzpomínku. Totéž platí, když se cítíme šťastní nebo naštvaní. Takto emocionální pamětí posilujeme naši aktuální náladu. Ve šťastných chvílích je to skvělé, pak se cítíme sebevědomě a skutečně inspirovaní, ale protože lidé o sobě mají tendenci pochybovat, často se cítíme hůř, než bychom měli. Naštěstí existuje trik, jak tyto emocionální vzpomínky, které ovlivňují naši náladu, změnit tak, aby nás již negativně neovlivňovaly. 

Jak jednoduše změnit svoji náladu

Máte pocit, že vás sužují podobné opakující se myšlenky nebo přesvědčení, když jste v negativní náladě? Něco jako "Nejsem dost dobrý", "Nejsem doceněn v práci" nebo "Moji přátelé mě nemají tolik rádi". Pak se můžete vrátit v čase a hledat okamžiky, kdy jste se tak nebo podobně cítili. Když nastane zvláště přítomná událost, zastavíte se. 

Příklad: Na vaše 12. narozeniny se objevila jen hrstka přátel, i když jste jich pozvali mnohem víc. Necítili jste se milováni nebo oceňováni a mysleli jste si, že vás nikdo ve skutečnosti nemá rád. Tato událost – emoční vzpomínka – je silně spojena se smutnou náladou. Nálada, paměť a přítomný zážitek se navzájem posilují, ovlivňují a posilují pocit v přítomnosti.

Síla kognitivní restrukturalizace

Nyní můžete utvářet emocionální paměť tím, že jí dodáváte informace. Můžete například vymyslet důvod, proč tak málo dětí mohlo přijít na vaše narozeniny. Možná byly v té době letní prázdniny a mnoho rodin bylo pryč nebo se kolem prohnala vlna nemocí. I když to nemění událost jako takovou, můžete si ji připomenout v jiném kontextu a s dalšími informacemi, které působí proti původně smutnému a nemilovanému stavu nálady. 

Kognitivní restrukturalizace je tak změna způsobu, jakým lidé myslí v současnosti. Protože vybavovat si vzpomínky způsobem, který způsobuje nebo zhoršuje současnou bolest, může být také retraumatizující. Pokud budete tuto techniku ​​pravidelně cvičit, může vám pomoci zůstat pozitivní a vybudovat si větší sebevědomí.

Zdroj: názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Berani, v týdnu 11 roku 2025 se můžete těšit na dynamické období plné energie a nových příležitostí. Vaše vládnoucí planeta Mars vám dodá odvahu a odhodlání pustit se do nových projektů, ať už v osobní nebo pracovní sf&ea... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat