Udržte si silný imunitní systém i v zimním období

Neustále přicházíme do kontaktu s viry a bakteriemi. Pokud náš imunitní systém v zimě slábne, patogeny nám mohou způsobit onemocnění. Nemusí to tak ale být. Posilujte svůj imunitní systém přirozeně!

Váš individuální obranný systém vás chrání před bakteriemi a patogeny a je dobrým preventivním opatřením pro udržení zdraví. Jenže nedostatek světla a spánku, napětí, zima nebo neustálý stres mohou oslabit náš imunitní systém. A to přesně tehdy, když to mají viry snadné. Nyní je důležité posílit obranyschopnost našeho těla. Příroda nám dává sedm věcí, které nám pomáhají zůstat zdraví a mobilizovat obranyschopnost našeho těla.

Vitaminy a vyvážená výživa

„Vaše jídlo by mělo být vaším lékem“ – když lékař Hippokrates před 2400 lety formuloval tuto větu, ještě nevěděl, že zdraví nás udržují právě vitaminy v ovoci a zelenině. Protože si tělo nedokáže většinu vitaminů vyrobit samo, musíme je přijímat z potravy. A čím přirozenější je naše jídlo, tím živější se cítíme.

Imunitu můžete posílit zdravou stravou. Ujistěte se, že jíte vysoce kvalitní potraviny. Měly by být co nejčerstvější, pěstované ve zdravé půdě a v ideálním případě pěstované biodynamicky. Vytvořte si zdravý a pestrý jídelníček. Roli hraje i to, jak jíte: všímavě a s uznáním? Nebo funkčně a především k ukojení hladu?

Spánek

Třetinu života prospíme. A to z dobrého důvodu: naše tělo se během spánku doslova regeneruje – pokud mu k tomu dáme příležitost. V průměru by to mělo být sedm hodin za noc, aby se buňky mohly obnovovat a imunitní systém produkoval dostatek nových obranných buněk. Pokud je nedostatek spánku, je v krvi méně imunitních buněk, které mohou detekovat a likvidovat degenerované tělesné buňky. A jak sníme, zpracováváme to, co jsme během dne zažili a ulevíme tak své duši.

Sluneční světlo

Za život na naší planetě vděčíme teplu a světlu slunce. V naší pokožce světlo stimuluje tvorbu vitamínu D, který potřebujeme pro stabilní kosti a dobře fungující imunitní systém. V mozku díky němu vzniká také „hormon štěstí“ serotonin, který nás inspiruje. Světlo je také užitečné při depresivních náladách, které mohou oslabit imunitní systém. Proto zejména v sezóně s nedostatkem světla a riziku nachlazení platí: vyjděte každý den na denní světlo. I když je obloha zatažená, sluneční energie se k nám dostává.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Prospívá nám pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Cítíme to již po několika krocích. Zelená barva je také něčím zvláštní. Je to skutečný dar přírody. Barva působí harmonizačně na tělo, duši i ducha. I krátká procházka lesem dokáže snížit krevní tlak, uvolnit svalové napětí a posílit imunitní systém. Ani v zimě, kdy jsou stromy holé, se bez něj nemusíme obejít. Zelené potraviny jako zelí, salát a bylinky obsahují hodně chlorofylu, který při jídle vstřebáváme. Rostliny využívají zelený listový pigment k přeměně slunečního záření na hmotu a tím nám ho zpřístupňují.

Teplá voda

Voda čistí, zvláště když je teplá: Protože se pak snižuje její povrchové napětí, mohou ji buňky našeho organismu snadněji vstřebat. Ráno vypití sklenice teplé vody napomáhá detoxikaci těla a zlepšuje metabolismus. Preventivně mohou teplé bylinkové čaje pomoci zabránit usazování choroboplodných zárodků nachlazení na sliznicích v nose a krku. A teplá koupel s esenciálním jedlovým a smrkovým olejem vám dodá novou sílu a rovnováhu – zvláště v chladném a vlhkém počasí.

Střídavé sprchy a tepelná bilance

Nemusí to být ledová koupel: pravidelné střídání teplé a studené sprchy nebo alespoň ukončení ranní sprchy osvěžující čerstvou sprchou rozproudí krevní oběh a rozproudí lymfu. Je často přehlíženou, ale nezbytnou součástí našeho imunitního systému. Čím více může volně proudit, tím účinněji zneškodňuje patogeny a transportuje je pryč.

Pozor bychom si měli dávat i na naši tepelnou bilanci, zejména v chladném období. Pokud máte často studené nohy, dopřejte si teplou koupel nohou, protože teplé nohy působí na celý organismus. Teplo je ale víc než jen něco, co vzniká vnějšími opatřeními. To, co nás inspiruje, nám také dává teplo. Na druhé straně zůstat „cool“ má přesně opačný účinek, jak napovídá samotné slovo.

Blízkost – k ostatním i k sobě

Blízkost je dobrá. Studie ukázaly, že přátelství může být pro naše zdraví stejně důležité jako cvičení a vyvážená strava. Při dotyku se uvolňuje „mazlení“ a spojovací hormon oxytocin, který nám dává pocit bezpečí. Zároveň se snižují stresové hormony, které mohou způsobit, že jsme náchylní k nachlazení. Být blízko sebe je stejně důležité.

Když jsme „otrávení“, cítíme, proč tomu tak je a co je nejlepší udělat – než nás k tomu vyzve infekce. Dbejte také na odpočinkové přestávky, rozjímavé, relaxační chvíle. Okamžiky, které neruší žádný hluk ani čilý ruch. Stejně důležitý jako rytmus nádechu a výdechu nebo spánku a bdění je rytmus aktivity a odpočinku. Péče o sebe aktivuje samoléčebné síly!
 

Zdroj: názory autora






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden přináší pro Berany příležitost ke zlepšení komunikace ve vztazích. Je to ideální čas na sdílení pocitů a očekávání s partnerem. Singles mohou potkat někoho zajímavého v neobvyklém kontextu, takže buďte otevřen... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

211 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
4 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat