Deprese patří mezi nejrozšířenější psychické poruchy dnešní doby a ovlivňuje miliony lidí po celém světě.
Ačkoli se občas zlehčuje jako „špatná nálada“, skutečná deprese je mnohem hlubší a má zásadní dopad na kvalitu života. Projevuje se nejen ztrátou zájmu o věci, které nás dříve těšily, ale často i fyzickými příznaky. Která fakta o depresi nevíte?
Deprese je skutečně nemoc
Deprese nemá nic společného s pouhým smutkem. Jde o závažné onemocnění, které ovlivňuje životy postižených i jejich okolí více než téměř jakékoli jiné onemocnění. Protože deprese není zvenčí vidět, je to jedna z nejvíce podceňovaných nemocí. Změny jsou však jasně vidět v mozku: při depresi jsou neurotransmitery jako serotonin, dopamin, norepinefrin v nerovnováze. Navíc se mění limbický systém v mozku, který zpracovává pocity a reguluje stres. To vysvětluje, proč jsou lidé v depresi tak zranitelní a málo odolní.
Deprese nemá jen jeden důvod
Deprese vždy vzniká souhrou psychických a fyzických rizikových faktorů. Zatímco po psychické stránce mohou depresi podporovat rozchody, zkušenosti se zneužíváním, nízké sebevědomí, stresující životní události nebo nízká tolerance stresu, po fyzické stránce jde o genetické dispozice, metabolické či hormonální poruchy. Když se obě stránky spojí, zvyšuje se riziko deprese.
Deprese není známkou slabosti
Naopak i lidé, kteří toho dosahují hodně, upadají do deprese. Obvykle mají na sebe velká očekávání a jsou velmi pořádkumilovní, svědomití a obětaví. Pokud nemohou dosáhnout svých ambiciózních cílů, pochybují o sobě a riskují.
Deprese přejde
Každý, kdo se dostal do deprese, si nedokáže představit, že to někdy zase skončí. Depresivní epizody – v průměru trvají šest měsíců – obvykle odezní, dokonce i samy od sebe. Nicméně zmizí rychleji s lékařskou a/nebo terapeutickou pomocí a svépomocnými opatřeními.
Neprojevuje se jen jako smutek
Zejména u mužů se deprese často projevuje agresivním, vznětlivým chováním a zvýšenou konzumací alkoholu. U žen naopak ve skutečnosti dominují temné myšlenky. Obě pohlaví také trpí nedostatkem elánu, zájmu a radosti, poruchami spánku, nechutenstvím a problémy s koncentrací.
Depresi lze snadno léčit
Pomocí moderních terapií lze depresivní epizody často rychle zmírnit nebo vyléčit. Terapie je založena na závažnosti onemocnění: u mírné deprese téměř nikdy nepotřebujete léky a u středně těžké deprese nepotřebujete nutně léky stejně tak. Trvá však déle, než se účinek dostaví. U těžkých depresí je však nejlepší kombinovaná psychoterapie a medikamentózní terapie. Snižuje se tím riziko další depresivní epizody. Polovině postižených se bohužel deprese v průběhu života vrací – to ale také znamená, že u druhé poloviny jednou provždy zmizí.
Zdroj: názory autora
Sledujte nás na sociálních sítích: