Ve sprchových hlavicích může pobývat i několik stovek virů

Protože ve sprchové hlavici žije velké množství mikrobů, nabízí se otázka, zda z koupání nemůžeme onemocnět. Tuto obavu si ale vyžeňte z hlavy, protože přítomné viry vás naopak chrání.

Věda nás občas překvapí informacemi, které jsou na první pohled krajně znepokojivé, ale v konečném důsledku paradoxně uklidňující. Tak je tomu i v případě nedávné studie (1) amerických vědců z Northwestern University, která odhalila přítomnost více než 600 různých virů na sprchových hlavicích a zubních kartáčcích. Ačkoliv může tento objev vyvolat paniku, s důkladnou dezinfekcí koupelny ještě vyčkejte. Jak se ukázalo, většina těchto návštěvníků nepředstavuje žádné zdravotní riziko, naopak pomáhá bojovat s nebezpečnými bakteriemi.

Všechno je to jinak

Výzkum zahrnoval 92 vzorků ze sprchových hlavic a 34 vzorků zubních kartáčků. „Počet mikrobů, které jsme našli, je naprosto divoký," uvedla mikrobioložka a hlavní autorka studie Erica M. Hartmann (2). Její tým dokonce objevili i zcela nové a dosud neidentifikované viry, což překvapilo všechny přítomné. Dobrou zprávou ale je, že vysoké procento těchto organismů tvoří takzvané bakteriofágy, tedy viry, které útočí na bakterie, nikoliv na člověka. Nejhojnější byly mykobakteriofágy, jež napadají původce nemocí jako je tuberkulóza nebo lepra. „Mohli bychom si představit, že je využijeme k čištění patogenů z vodovodního systému," poznamenala Erica M. Hartmann.

Méně úklidu znamená lepší ochranu

Přestože by se mohlo zdát, že koupelna je ohniskem škodlivých choroboplodných zárodků, ve skutečnosti se jedná o mikrosvět, který je spíše naší oporou než hrozbou. „Mikroby jsou všude a z většiny z nich nebudeme nemocní,“ opakuje jmenovaná mikrobioložka. Dle jejího názoru přílišné užívání dezinfekčních prostředků vede k vývoji rezistentních bakterií, které časem odolají nejen běžným čistícím prostředkům, ale i léčbě antibiotiky. Čím více na ně útočíme, tím více se prý stávají silnější a nezničitelnější. Tak to s tím úklidem moc nepřehánějte. Erica M. Hartmann doporučuje sprchové hlavice namáčet do octa nebo je omývat mýdlem a vodou. Zubní kartáčky radí měnit každé tři měsíce.  

Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1060165?, (2) www.nypost.com/2024/10/09/lifestyle/600-viruses-found-on-showerheads-toothbrushes-in-new-study/






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berani, přináší nové energie a možnosti, jak završit rok 2024 se vší parádou. V pracovní oblasti se mohou objevit nečekané šance, které by mohly vést ke zlepšení vaší kariéry nebo finanč... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

61 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
203 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat