Povídá se o něm ledacos a dost se mu křivdí. Kortizol má ale i pozitivní stránky! Podporuje imunitní systém, metabolismus, přirozený cyklus spánku i prevenci diabetu. Buďme k němu shovívavější.
Kortizol si většina lidí spojuje se stresem, proto se mu všeobecně připisují zdravotní důsledky, komplikace a nepříjemnosti. Vnímáme ho tedy jako něco, co nám škodí, i když je pro naše tělo nesmírně důležitý. Dokonce natolik, že se bez něj neobejde.
Přítel, nebo škůdce?
Jednou z klíčových funkcí tohoto hormonu je samozřejmě regulace stresové reakce – pomáhá totiž organismu využívat energii, kterou během vypjaté situace potřebuje, udržuje ho ve stavu pohotovosti a mobilizuje cukry z jater pro okamžité použití. Ale pozor, zásadní je také pro správné fungování imunitního systému, neboť dokáže krátkodobě potlačit záněty, čímž tělesnému systému umožňuje reagovat na akutní problémy. Už ho pomalu berete na milost?
Bojovník proti únavě i cukrovce
Teď přijde na řadu další překvapivá informace. Kortizol má v pomyslných rukou i metabolismus, protože důsledně kontroluje zpracovávání tuků, bílkovin a sacharidů. Tím přispívá k udržování stabilní hladiny krevního cukru, což je důležité nejen pro energii, ale i prevenci diabetu. Možná nevíte, že souběžně dohlíží i na přirozený cyklus spánku a bdění, tudíž se s ním probouzíme a chodíme spát.
Jak s ním skvěle vycházet?
Dozvěděli jsme se, že optimální hladiny kortizolu jsou zkrátka třeba. Jen v případě příliš vysokých či nízkých lze hovořit o jeho škodlivém vlivu. Místo abychom ho považovali za úhlavního nepřítele, můžeme ho zdravým životním stylem „podržet“ na úrovni, která spolehlivě podpoří imunitu, činnost metabolismu i správné fungování těla. Jeho množství se dá efektivně regulovat kvalitním spánkem, pravidelným pohybem, vyváženou stravou, smíchem i dobrými sociálními vztahy - čas trávený s rodinou nebo přáteli je přesně to pravé.
Zdroj: www.my.clevelandclinic.org/health/articles/22187-cortisol, www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538239/
Sledujte nás na sociálních sítích: