Jestli můžete, choďte spát v rozumném čase. Noční sovy, které dlouho ponocují, mají zaděláno na cukrovku, metabolické poruchy i nadváhu.
Cukrovka vzniká, když tělo pro získání energie nezpracovává potravu správně. Inzulin je důležitý hormon, který umožňuje, aby se glukóza (cukr používaný jako zdroj energie) dostala do buněk. U lidí s cukrovkou buď organismus na inzulin nereaguje, nebo ho nevyrábí vůbec. To vede k hromadění cukru v krvi a velké pravděpodobnosti vážných zdravotních komplikací (1). Pokud o ně nestojíte, snažte se spát dost dlouho, a tak kvalitně, jak to jen půjde.
Neberme to na lehkou váhu
Podle nového vědeckého zjištění (2) mají lidé, kteří často ponocují, o téměř 50 procent vyšší riziko vzniku diabetu druhého typu ve srovnání s těmi, co chodí spát dříve. Tato skutečnost opět začala vyvolávat diskusi o vlivu chronotypu na životní styl i celkové zdraví. Studie, kterou vedli nizozemští experti, zahrnovala více než pět tisíc účastníků a sledovala jejich spánkové návyky po dobu téměř sedmi let.
Čím později, tím hůře
„Lidé s pozdním chronotypem, takzvané noční sovy, mohou častěji trpět metabolickými poruchami, protože jejich biologické hodiny nejsou v souladu s tím, jak funguje společnost,“ představuje objevená fakta epidemiolog a hlavní vedoucí výzkumného týmu Jeroen van der Velde (3). Dále bylo zjištěno, že tito jedinci zpravidla mívají větší obvod pasu a vyšší index tělesné hmotnosti i podíl viscerálního tuku – to je ten, co obklopuje vnitřní orgány. Všechny tyto faktory k rozvoji diabetu a dalších metabolických poruch přispívají obrovskou měrou, varuje zmiňovaný expert.
Co je rozladěné, to jen stěží může fungovat
„Pravděpodobně to způsobuje cirkadiánní rytmus neboli tělesné hodiny, které jsou u ponocujících osob mimo synchronizaci s běžnými pracovními a společenskými plány, což je časem úplně rozladí. Výsledkem může být i cukrovka,“ dodává Jeroen van der Velde s tím, že přehodnocení životního stylu i denního harmonogramu může být efektivním preventivním krokem.
Zdroje: (1) www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/diabetes, (2) www.drive.google.com/file/d/1x-TMiddNGkVJ8jFdcBZHdKsiuxyGdOZy/view (3) www.nypost.com/2024/09/08/lifestyle/night-owls-46-more-likely-to-develop-diabetes-new-study/
Sledujte nás na sociálních sítích: