Menopauza je vedle puberty a těhotenství jedním ze zásadních životních období, ve kterých prochází tělo ženy obrovskými změnami. Některé z těchto změn mají bohužel nežádoucí projevy. Řadí se k nim i inkontinence. Jak si s ní poradit?
Pozor na stres a deprese
Ačkoli menopauza přináší především změny po fyzické stránce, začneme něčím jiným. Neméně důležitá je totiž psychická stránka, na kterou má nepřímo menopauza zásadní dopady.
Už jen ztráta menstruace je pro některé ženy paradoxně stresovou záležitostí. Pravidelné periody, které mnohé ženy roky proklínají, jsou najednou pryč a žena může mít pocit, že něco ze svého života ztratila. Za tím vším nicméně stojí především pocit, že roky přibývají. Právě během menopauzy ženy mají často skličující pocit, že zestárly.
Objeví-li se i další potíže jako například zmíněná inkontinence a žena najednou musí nosit vložky na únik moči, není divu, že se mohou objevit opravdu vážné psychické problémy – stres, deprese, úzkost, vyhoření.
Je důležité naučit se přijmout své „nové“ tělo a vstoupit do další životní etapy s radostí. Pakliže vás něco trápí, svěřte se okolí nebo se nebojte vyhledat pomoc zkušeného psychologa.
S inkontinencí lze bojovat posilováním
Že se objeví během menopauzy inkontinence, není nic neobvyklého. Nemusí ale jít o změnu nevratnou. Menopauza je spojena s hormonálními změnami, při kterých může mimo jiné částečně ochabovat svalstvo. Tyto změny můžete zbrzdit nebo zvrátit cvičením.
Skvělou volbou jsou Kegelovy cviky, které jsou zaměřené na pánevní dno. Díky nim můžete celou oblast opět zpevnit a získat tak močový měchýř znovu bezpečně pod kontrolu.
Na místě je i úprava jídelníčku
Nejen kvůli inkontinenci je v období menopauzy vhodné upravit jídelníček a pitný režim. Metabolismus se totiž zpomalí a tělo najednou potřebuje méně živin. Mnoho žen kvůli tomu během menopauzy rychle přibírá na váze. Břišní tuk pak svou vahou zvyšuje tlak na močový měchýř, což může vést k inkontinenci.
Zároveň je dobré omezit alkohol či kofeinové nápoje stejně tak jako některé koření. Tyto potraviny mohou působit močopudně a dráždivě, což problémy s inkontinencí umocní.
Pomoci může i lékař
Je stále běžnější, že ženy během menopauzy vyhledávají pomoc lékaře, ať už kvůli inkontinenci, nebo jiným potížím, které s menopauzou souvisejí. Lékař může předepsat hormonální léčbu, která celý průběh menopauzy obecně usnadní, případně může lékař jiným způsobem pomoci vyřešit konkrétní zdravotní obtíže. Nebojte se tedy lékaře v případě potřeby vyhledat.
Sledujte nás na sociálních sítích: