Extrémní výkyvy molekulárních úrovní a radikální změny pobývajících mikroorganismů. Tohle se ve dvou klíčových obdobích děje s každým tělem, přičemž to ovlivňuje trávení, činnost srdce, funkce mozku i imunitu.
Nelze si nevšimnout, že se tělo postupem času mění. Nejsou to jen šedivé vlasy a další vrásky, určité věci se dějí i pod povrchem. Vidět nejsou, ale přehlédnout je také úplně nejde.
Velký třesk přichází hned dvakrát
Fyzická kondice se horší a metabolismus je pomalejší a pomalejší. I takhle se projevují přibývající roky, což víme až moc dobře. Těmi absolutně nejzásadnějšími biomolekulárními změnami ale organismus vždy prochází ve dvou klíčových obdobích – ve věku 44 a 60 let. K takovému zjištění došli na základě své studie (1) američtí vědci ze Stanfordské univerzity. Jejich poznatky odhalují, že v těchto fázích dochází k prudkým výkyvům molekul a mikroorganismů, které formují celou lidskou biologii. Toto kolísání pak zasahuje do různých oblastí, a to včetně trávení, imunitních, jaterních, ledvinových i mozkových funkcí a činnosti kardiovaskulárního systému. Molekulární „exploze“ a úpadky postihují bez ohledu na pohlaví a životní styl každého, proto se jim nejde vyhnout (2).
Vysvětluje to nemocnost?
Vědci doufají, že jejich překvapivá zjištění povedou k lepšímu pochopení toho, proč okolo čtyřicítky a po šedesátce prudce stoupají zdravotní rizika, jako jsou například srdeční onemocnění nebo obávaná Alzheimerova choroba. Zároveň doufají, že získané poznatky inspirují celosvětovou populaci k přijetí zdravějšího životního stylu, a to zejména ve věku, kdy uvedené biomolekulární změny vrcholí. Vezmete si to k srdci? V každém případě myslete na to, že jak se váš metabolismus zpomaluje, klesá jeho schopnost zpracovávat alkohol, kofein a tuky. Vyvážená strava, dostatečný vodní pitný režim a pravidelný pohyb má proto dvojnásobnou důležitost.
Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1054359?, (2) www.nature.com/articles/s43587-024-00692-2
Sledujte nás na sociálních sítích: