Podle toho, jak jsou vaše klouby pohyblivé, lze odhadnout, kolik let na tomto světě ještě strávíte. Zkuste na flexibilitě těla trochu zapracovat, život si tím můžete o něco prodloužit.
Lidé se v průběhu historie snažili odhalit délku své existence různými způsoby. Některé byly založené na vědě, jiné na náboženství či různých kulturních praktikách. Používala se například numerologie, astrologie a rodinná anamnéza, důraz se přikládal i výkladu snových symbolů. Jde to ale i jednodušeji. Stačí se ohnout a hned je jasno!
Ztuhlost jako předzvěst problému
Podle brazilských vědců se rizika úmrtnosti dají vyčíst z flexibility těla. Studie (1), které se zúčastnilo více než 3 100 dospělých středního věku, prokázala, že ti, kteří mají nižší úroveň tělesné flexibility, vykazují až pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí než pružnější jedinci. „Aerobní kondice, síla a dobrá rovnováha je s dobrým zdravím spojována dlouho. Nám se konečně podařilo dokázat i vědecky, že omezená ohebnost s horšími šancemi na přežití skutečně souvisí,“ vysvětluje brazilský odborník na sportovní medicínu a hlavní autor studie Claudio Gil S. Araújo (2). Jeho test známý jako „Flexitest“ hodnotí pohyblivost kotníků, kolen, kyčlí, trupu, zápěstí, loktů a ramen.
Jak jste na tom vy?
Flexibilita má totiž s přibývajícím věkem tendenci klesat, což může vést ke zhoršení kondice, rozvoji nemocí a zvýšení rizika předčasného úmrtí. Způsobeno je to úbytkem svalové hmoty, ztenčováním chrupavek a postupným nástupem artritidy. Výsledky této studie zdůrazňují, jak důležité je na tělesné flexibilitě pracovat, protože to může ovlivnit nejen pohodlnou hybnost, ale i dlouhověkost. Dobrá zpráva je, že její zlepšení vlastně není složité a nevyžaduje hodiny dřiny každý den. Claudio Gil S. Araújo radí zařadit do svého obvyklého cvičení protahovací cviky zaměřené na klíčové oblasti, jako jsou kyčle, záda a ramena. Mezi oblíbené a účinné metody podle něj patří jóga, pilates nebo tchai-ťi.
Zdroje: (1) www.eurekalert.org/news-releases/1054877, (2) www.onlinelibrary.wiley.com/journal/16000838
Sledujte nás na sociálních sítích: