Noční světlo sice zlepšuje orientaci v prostoru, ale jeho vliv na přirozené cirkadiánní rytmy těla už tolik příznivý nebývá. Proto zvyšuje riziko diabetu!
S cukrovkou žije v současné době zhruba 540 milionů lidí. Očekává se však, že do roku 2030 jich bude 643 milionů a do 2045 dokonce 783 milionů (1). Žádné optimistické vyhlídky to nejsou, proto se také klade takový důraz na prevenci, ke které neodmyslitelně patří pravidelná fyzická aktivita, konzumace zdravé stravy a zachování optimální tělesné hmotnosti (2). U toho všeho bychom neměli zapomínat večer zhasínat.
Diabetes v tom má jasno
Čím zářivější světlo, tím větší nebezpečí. „Zjistili jsme, že pokud se mu člověk v noci vystavuje, zejména v čase od půlnoci do šesté hodiny ranní, pravděpodobnost rozvoje diabetu se výrazně zvyšuje,“ šokuje australský vědecký výzkumník Andrew Phillips, který takto shrnuje závěry své studie (3). Jeho odborný tým analyzoval data 85 tisíc účastníků, jejichž úkolem bylo nosit světelný senzor. Zařízení umístěné na zápěstí sledovalo expozici celý den a nešlo nijak obalamutit. Po devíti letech, během nichž se nashromáždilo neuvěřitelných 13 milionů hodin informací, pravda pomalu začínala vyplouvat na povrch.
Tma má své preventivní výhody
Ve vztahu ke světlu odborníci přišli na to, že jeho pozdní expozice narušuje 24hodinové biologické hodiny těla, což má nemalý vliv na sekreci inzulinu i metabolismus glukózy. „Tyto negativní změny způsobené narušenými cirkadiánními rytmy zasahují do schopnosti organismu regulovat hladinu cukru v krvi, což může nakonec vést k diabetu druhého typu,“ popisuje vědec Andrew Phillips. Tato zjištění nezpochybnitelně potvrzují to, o čem se už léta spekuluje – že mezi kvalitou spánku a rizikem cukrovky existuje souvislost (4). Tmavé prostředí představuje podle jmenovaného experta snadný a levný způsob, jak diabetu předejít. Vzhledem k ceně energií má minimálně z poloviny pravdu.
Zdroje: (1) www.diabetesatlas.org/, (2) www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diabetes, (3) www.medicalxpress.com/news/2024-06-late-night-bright-diabetes.html, (4) www.jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2815684
Sledujte nás na sociálních sítích: