Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán? Zřejmě ano, což vysvětluje stoupající míru ekologické únavy, která přechází do takzvané naučené bezmocnosti.
Ach, ta únava. Podle metaanalýzy z roku 2023 (1), která zkoumala 91 studií uskutečněných na třech kontinentech, ji každý pátý dospělý pociťuje klidně i šest měsíců v roce, přestože nemá žádné zdravotní potíže. Běžné příčiny zahrnují prachobyčejné nevyspání, dehydrataci, nadmíru kofeinu a nutriční nedostatky, ovšem počítá se mezi ně i ekologie. Ta vyčerpává přímo extrémně.
Nedělám dost!
Americká psychologická asociace oficiálně definuje ekologickou únavu jako strach ze zkázy životního prostředí (2). Podle odborných názorů (3) je to pochopitelná reakce na klimatickou krizi, protože momentální situace populaci vysílá varovný „červený kód“. Lidé pak propadají pocitu, že i když recyklují ostošest, ničím neplýtvají, šetří při nakupování a myslí zeleně, jejich individuální činy k pozitivnímu pokroku zkrátka nebudou stačit. Tím se kolotoč začíná pomalu roztáčet.
Od nadšení k bezmoci
Eko únava se totiž spojuje s fenoménem známým jako naučená bezmocnost. Je to stav mysli, ke kterému dochází poté, co člověk opakovaně prožívá stresovou situaci. Brzy dospěje k přesvědčení, že není schopen situaci jakkoli změnit, proto se postupem času přestane snažit. Záhy se ale dostaví silné pocity viny, což duševní zdraví nesmírně zatěžuje (4). Otázkou je, co se s tím dá dělat a kudy vede cesta ven.
I malé kroky se cení
Zní to možná jednoduše, ale „pacient“ postižený ekologickou únavou by si prý měl navzdory své chvilkové stagnaci každý den opakovat, že dělá, co je v jeho silách. Ano, možná nejezdí hybridem a nevlastní obrovský kompostér, ale zase se snaží třídit obaly a častou pěší chůzí zmenšuje emise oxidu uhličitého. Zjednodušeně řečeno – všechno se počítá. Dobré je soustředit se na přítomnost a neutápět se v katastrofických scénářích budoucnosti. Stojí za to žít udržitelným způsobem, ale zároveň to chce i trochu nadhledu (5).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10416797/#:, (2) www.apa.org/monitor/2021/03/ce-climate-change, (3) www.vervesuper.com.au/article/code-red-humanity-game-on-not-game-over/, (4) www.psychologies.co.uk/are-you-suffering-from-eco-fatigue/, (5) www.refinery29.com/en-gb/what-is-eco-fatigue
Sledujte nás na sociálních sítích: