Nejen v žaludku a mozku, i ve varlatech se nacházejí karcinogenní mikroplasty pocházející třeba z obalů potravin. Osud budoucích generací kvůli nim visí na vlásku.
Aby se zrodil nový život, jsou potřeba dvě „maličkosti“, kterými jsou kvalitní mužské spermie a ženské vajíčko, jež se uvolní během menstruačního cyklu. Vypadá to velmi jednoduše, ale omezená reprodukční schopnost moderních párů vypovídá o tom, že proces početí není snadný ani trochu.
Situace je stále horší
Kvalita i počet zmiňovaných spermií bohužel rok od roku klesá. Při hledání příčiny bylo identifikováno několik potenciálních faktorů, jejichž seznam zahrnuje chronická onemocnění typu diabetes či arteriální hypertenzi, dále pak nadváhu, kouření, konzumaci alkoholu, stres, nedostatek spánku a sedavý způsob života (1). Potíž je i s mikroplasty, které muži nosí ve svých varlatech – a rozhodně ne dobrovolně.
Jsou vážně všude
Tím, že si mikroplasty nacházejí cestu do různých tkání a částí organismu, se vědci vůbec netají. Podle nového zjištění zveřejněného v magazínu Toxicological Sciences (2) jich je právě ve varlatech více, než se předpokládalo. Američtí experti působící na zdravotnické vysoké škole College of Nursing na University of New Mexico odebrali posmrtné vzorky lidí ve věku 16 až 88 let, přičemž se zaměřili i na 50 kastrovaných psů. Tato zvířata byla do průzkumu zahrnuta proto, že žijí v těsném společenství lidí a pasují se do role jejich osobních strážců.
I němá tvář je na tom lépe!
„Úrovně mikroplastových střepů byly v lidských varlatech třikrát vyšší než u psů, kteří běžně jí z podlahy. 75 procent zkoumané mužské biologické tkáně se ukázalo jako plast,“ shrnuje závěry americký toxikolog Matthew Campen (3). Ten z velké části pocházel z polyethylenu, z něhož se vyrábějí obaly potravin. Ve varlatech byl nalezen také polyvinylchlorid (PVC) využívaný ve stavebních materiálech a klasifikovaný jako karcinogen. Kromě toho, že mikroplasty narušují plodnost a zvyšují riziko rakoviny, mohou také přivodit srdeční infarkt a mrtvici, prokázala další studie (4).
Zdroje: (1) www.obstetricgynecoljournal.com/articles/cjog-aid1122.php, (2) www.academic.oup.com/toxsci/advance-article-abstract/doi/10.1093/toxsci/kfae060/7673133, (3) www.edition.cnn.com/2024/05/21/health/microplastics-testicles-study-wellness/index.html, (4) www.thelancet.com/journals/ebiom/article/PIIS2352-3964(24)00153-1/fulltext
Sledujte nás na sociálních sítích: