Že venkovní ovzduší není zrovna vzorem čistoty, to už víme dávno. Nezdravý vzduch ale dýcháme i ve svém autě. Karcinogenní plyny prý uvolňují pěnová sedadla! Co si s takovým tvrzením počít?
Dojíždění do práce je dnes běžnou praxí. Z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere (1), který si objednala úvěrová společnost PROFI CREDIT, vyplývá, že vlastním vozem cestuje do zaměstnání přibližně 48 procent našinců, což měsíční finanční náklady zvyšuje v průměru o 1 027 korun. Peníze jsou tady ale tou nejmenší starostí. Proč?
Smrtelná hrozba na každém kilometru
Dýchat se samozřejmě musí, ale dělat to v autě je o život. I tak lze přetlumočit závěry nového vědeckého bádání (2), které se objevily v zahraničním odborném magazínu Environmental Science & Technology. Důvodem je, že vzduch v automobilu může obsahovat potenciální karcinogeny ve formě chemikálií zpomalujících hoření, které unikají z pěnových sedadel a dalších vnitřních materiálů. „Aby splnili zastaralý federální standard hořlavosti, používají výrobci tyto zpomalovače běžně. Ale bohužel bez prokázaného přínosu pro požární i jinou bezpečnost,“ stojí v prohlášení (3).
Za pohodlí se platí
„Vzhledem k tomu, že průměrný řidič stráví ve svém autě minimálně hodinu denně, jde o významný problém veřejného zdraví, nemluvě o hrozbách pro dětské cestující,“ vysvětluje americká vědkyně Rebecca Hoehn v tiskové zprávě. Podle ní se tato znepokojivá skutečnost týká zejména mladších modelů s rokem výroby nad 2015. Mezi testovanými vozy jejího odborného týmu byly stopy karcinogenních látek nalezeny v 99 procentech případů. Taktéž bylo zjištěno, že vlivem teplého venkovního počasí koncentrace škodlivých plynů stoupá, proto je situace v letních měsících o poznání horší.
Větrání jako nutnost
„Pokud chcete omezit rizika, udržujte prostor dobře větraný a nechte otevřená okna kdykoli je to možné. Výhodné je rovněž parkování ve stínu a pravidelné čištění interiéru,“ doporučuje Rebecca Hoehn. Ta doufá, že její zjištění povzbudí automobilový průmysl k zásadním změnám a úřady zase k zákazu využívání zpomalovačů hoření.
Zdroje: (1) www.researchgate.net/publication/271888919_The_influence_of_neighbourhood_design_on_travel_behaviour_Empirical_evidence_from_North_East_England, (2) wwwpubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.3c10440, (3) www.eurekalert.org/news-releases/1043366
Sledujte nás na sociálních sítích: