Pijeme je, dýcháme i jíme. Mikroplasty se tak snadno dopraví do našeho trávicího traktu, odkud putují do tělesných tkání, a to včetně mozku. Jak moc se máme obávat?
Že se malé kousky plastů o velikosti menší než 5 milimetrů vyskytují v oceánech, mořích, půdě, vzduchu, pitné vodě, oblečení, kosmetických produktech i potravinářských obalech, to slýcháme často, proto nás to nepřekvapí. Z míry nás ale může vyvést skutečnost, že nám už začínají stoupat do hlavy.
Není úniku!
Podle výzkumu (1) publikovaného v recenzovaném magazínu Environmental Health Perspectives se takzvané mikroplasty, které přijímáme z vody, vzduchu i jídla, hromadí v našich střevech, odkud putují do dalších částí těla, jako jsou ledviny, játra a mozek. „Během několika posledních let jsme je nalezli i u rostlin a zvířat, takže není pochyb o tom, že jsou naprosto všude,“ uvádí odborníci v tiskové zprávě (2). Právě zvířata hodně přispěla ke zjištění, které se týká lidského „plastového mozku“.
Pitný režim s děsivými důsledky
Američtí experti z lékařské fakulty University of New Mexico po dobu čtyř týdnů podávali myším pitnou vodu s takovým množstvím mikroplastů, které běžně pozřou i lidé. Mimochodem, jde přibližně o váhu a velikost jedné platební karty, což je klasická a nevyhnutelná týdenní dávka. Následně bylo zjištěno, že se hlodavcům z trávicího traktu přesouvají do jiných tělesných tkání. „Naše myši tomu byly vystavené pouhý měsíc. Nyní se můžeme zamyslet nad tím, co to udělá s lidmi, kteří jsou mikroplastům vystaveni od narození až do stáří,“ nabádá americký vědec a specialista přes slizniční imunologii Eliseo Castillo (3). Ten poukazuje na to, že i zkoumané subjekty v plném zdraví rychle vykazovaly nepříznivé známky fyzických změn a větší náchylnost k zánětům, které přispívají rozvoji mnohých chronických onemocnění. Asi nejhorší na tom všem je vědomí, že ať děláme, co děláme, mikroplastům se zkrátka nelze vyhnout, jak prokázala jistá nedávná studie (4). Nezbývá než čekat, co to s námi udělá…
Zdroje: (1) www.ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/EHP13435, (2) www.eurekalert.org/news-releases/1041233, (3) www.nypost.com/2024/04/16/lifestyle/you-probably-have-microplastics-in-your-brain-study/, (4) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749123022352?via%3Dihub
Sledujte nás na sociálních sítích: