Vytéká vám krev z dásní, navíc už delší dobu? Nepřehlížejte to, ale řešte. Jak a čím? Pomohou studené obklady i peroxid vodíku!
Existuje mnoho příčin krvácení dásní, včetně čištění zubů tvrdým kartáčkem. Krvácející dásně často bývají zanícené nebo podrážděné, což může vést k různým dalším problémům. Zde jsou některé způsoby, jak ho zarazit.
Dodržujte správnou ústní hygienu
Udržování dobré dentální hygieny zahrnuje čištění zubů dvakrát denně měkkým zubním kartáčkem a používání zubní nitě. Je také důležité nečistit chrup příliš silně a zajistit čištění jazyka.
Vypláchněte ústa peroxidem vodíku
Peroxid vodíku funguje jako dezinfekční prostředek. Ukázalo se také, že může odstranit plak, podporovat zdraví dásní a zastavit krvácení. Po čištění zubů si ústa vypláchněte peroxidem vodíku, ale roztok nepolykejte.
Přestaňte kouřit
Kromě zvýšení rizika rakoviny plic, srdečních chorob a mrtvice je kouření spojeno právě s onemocněním dásní. Ve skutečnosti patří k hlavním příčinám závažných onemocnění, neboť ohrožuje funkce imunitního systému těla, kvůli čemuž organismus nemůže bojovat proti bakteriím plaku.
Zvyšte příjem vitaminu C
Nedostatek vitaminu C ve stravě krvácení dásní ještě víc zhoršuje, neboť opět, stejně jako v případě kouření, oslabuje imunitu. Mezi potraviny bohaté na „céčko“ citrusové plody, sladké brambory, červené papriky či třeba mrkve. Zároveň je důležité zvýšit příjem vitaminu K, který hraje důležitou roli v prevenci krevních sraženin a nadměrného krvácení. Vitamin K hledejte v kapustě, květáku, brokolici, špenátu, zelí, luštěninách, pistáciích, játrech a rostlinných olejích.
Přiložte studený obklad
Ledový obklad aplikovaný na linii dásní může snížit otok a omezit průtok krve tak, aby se krvácení zastavilo. Několikrát denně si na dásně přiložte studený hadřík a nechte 15-20 minut působit. Pokud symptomy neustoupí, ihned kontaktujte svého zubního lékaře. Ten, v závislosti na závažnosti krvácení dásní a infekci, pravděpodobně doporučí antibakteriální ústní vody a antibiotika, jež udržují bakterie a šíření plaku pod kontrolou.
Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9103544
Sledujte nás na sociálních sítích: