Každý den je to stejné. Zasednete k polednímu jídlu, a i když si po něm dáte kávu, přepadne vás letargie a chuť si zdřímnout. Proč se to děje a jak být více vitální? Tyhle tipy nezklamou!
Letargie se vyvíjí v důsledku náhlých změn hladiny cukru v krvi v těle. Biologickým důvodem je adenosin, chemická látka v mozku, která napomáhá spánku večer, ale bohužel i po obědě. Tento stav se nazývá postprandiální ospalost (lat.: post prandium = po jídle). Dá se tomu předejít? Výživoví poradci mají jasno.
Zkontrolujte jídelníček
Místo smažených jídel, pizzy a hamburgerů preferujte grilované kuře, více zeleniny a saláty; všechny pomáhají zlepšit náladu a celkové zdraví. Pokud pociťujete odpolední ospalost, obecně se doporučují potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou vejce, čočka, quinoa, tvaroh, arašídy, mandle, tofu, mléko a zelený hrášek – podporují bdělost a pocit sytosti po delší dobu, čímž nedochází k markantním výkyvům hladiny cukru v krvi.
Vyhýbejte se sacharidům
Vyhýbání se sacharidům při obědě je velmi užitečné. Vědci totiž zjistili, že spánek s rychlým pohybem očí (REM) je podpořen stravou s vysokým obsahem jednoduchých cukrů a sacharidů (1), tedy sladkostí i těstovin. Přesto platí, že sacharidy jsou součástí vyvážené stravy a měly by být zařazeny ve formě celozrnných výrobků, ovoce nebo čerstvé zeleniny.
Hlídejte příjem vlákniny
Ospalost a únava po jídle poukazují i na špatné trávení. Je tomu tak proto, že slezina, slinivka a žaludek mají potíže zpracovat a přeměnit potravu na živiny. Dávejte přednost menším porcím, nepřejídejte se, denně konzumujte nejméně 25 g vlákniny (najdete ji v celozrnném pečivu, celozrnné mouce, obilných vločkách, knäckebrotu, sypaném müsli, celozrnném kuskusu či rýži natural), pracujte na snižování stresu, dostatečně spěte a zkuste si i zacvičit.
Lehněte si na břicho, dlaně položte vedle žeber, s nádechem je jemně zatlačte do země, zapojte zádové svaly a zvedejte se jen hrudníkem. Ramena tlačte od uší a protahujte se za temenem hlavy. V pozici se pětkrát nadechněte a vydechněte. Tento cvik jako jeden z mnoha podporuje trávení a otevírá hrudník.
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5015038/, názor autora
Sledujte nás na sociálních sítích: