Příjemné počasí k venkovnímu posezení přímo vybízí. Chcete se navíc zchladit studeným pivem? Pozor na to. Alkohol se sluncem nejde moc dohromady. Nehrozí vám „jenom“ dehydratace!
Venku je zase krásně a slunce svítí ostošest. Mažeme se tedy opalovacím krémem, protože se nechceme zbytečně vystavovat riziku spálenin i obávané rakoviny kůže. Ano, v tomhle jsme skutečně důslední. Pokud jde ale o odborné doporučení týkající se toho, že bychom na slunci neměli pít alkohol, tváříme se, že nějak neslyšíme. Dát si jedno točené nebo vinný střik na letní zahrádce restaurace, to se teď přece přímo nabízí! Tak co by se jen mohlo stát? No, pár věcí by tu bylo.
Větší dehydratace, větší problémy
Není žádným tajemstvím, že alkohol působí jako odvodňující diuretikum. Navíc je to vazodilatátor, což znamená, že může ovlivnit i tělesnou teplotu. Když si k tomu připočítáte nadměrné pocení vlivem typického letního horka, výsledkem této rovnice je sucho takzvaně „na druhou“. Jinými slovy – metla lidstva v kombinaci se sluncem nejenže urychluje alkoholní omámení smyslů, zvyšuje také dehydrataci, jejíž příznaky zahrnují i extrémní žízeň, závratě, bolest hlavy a únavu. Co naplat – ne každý pitný režim je k užitku, že? Co dalšího hrozí?
Citlivější pokožka, kterou nečeká nic dobrého
Dobře, možná jste se před odchodem z domu tím opalovacím krémem vážně namazali. Jednou to ale nestačí. A pokud si venku dáte nějaký ten drink, celý proces je nutné opakovat o to častěji. Objevují se totiž názory, že po požití alkoholu bývá pokožka zranitelnější a na slunce citlivější, proto roste i riziko jejího poškození. Předpokládá se, že je to proto, že nápoje určené pro dospělé značně snižují hladinu karotenoidů v organismu. A protože alkohol podporuje rakovinu sám o sobě, ve vzduchu visí nebezpečná hrozba rozvoje zhoubných melanomů. Budete lepší občerstvit se vodou, co říkáte? Čistě pro jistotu a hlavně své zdraví!
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8815307/ - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: