Hladiny hormonů přirozeně kolísají, ovšem může se stát, že se to celé vymkne kontrole. Pojistěte si hormonální zdraví zvýšenou konzumací vlákniny a naopak sníženým příjmem cukru. A jakou roli zde hraje stres?
Ať už jde o (ne)schopnost hubnutí, reprodukci, libido, psychické rozpoložení, hladinu energie, spánek nebo kvalitu vlasů, vždy přijde řeč na hormony. Vážně mohou za všechno, co se v těle děje?
Informační středisko plující po krvi
Hormony jsou něco jako poslové, kteří přenáší informace od jedné tkáně ke druhé. Aby jim rozvážka zpráv šla rychleji „od ruky“, k transportu nejčastěji využívají krevní oběh. Nedají se ničím nahradit a doba jejich působení může být pár minut, ale i několik týdnů. Na starost mají opravdu nespočet základních tělesných procesů, takže jejich vliv na nás život a každodenní fungování je skutečně obrovský (1). Mimochodem, víte, čím se hormonální zdraví dá podstatně vylepšit?
Jděte na to přes vlákninu
Ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, lněná semínka nebo ořechy – všechny tyto potraviny obsahují vlákninu, proto se dávají do souvislosti s harmonickým trávením. Ukazuje se však, že jejich pravidelná konzumace může prospět i jinak. Také střevní mikrobiom reguluje hormony, zejména pak estrogen, testosteron, progesteron a kortikosteroidy. Střeva rovněž ovlivňují inzulinovou rezistenci, která může vést k diabetu druhého typu. Tím, že budete zodpovědně doplňovat vlákninu, uděláte dobře nejen střevnímu mikrobiomu, ale i svým hormonům (2). A když už se zmínilo to téma cukrovky…
Pozor na cukry
Jedním z nejčastějších hormonálních problémů je nerovnováha inzulinu, která způsobuje chronicky vysokou hladinu cukru v krvi. K této nerovnováze zásadně přispívá nadměrná spotřeba cukru. Ten se hojně vyskytuje ve slazených nápojích, snídaňových cereáliích, pečivu, salátových dresincích, těstovinových omáčkách, kečupu a některých mléčných výrobcích. Život si tedy raději zase tak neslaďte, hormonální následky na sebe nenechávají dlouho čekat. Omezit je třeba také stres. Permanentní nervozita vede k nadprodukci kortizolu, což narušuje veškeré běžné hormonální procesy (3).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7614476/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4240228/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4700394/
Sledujte nás na sociálních sítích: