Fascinující REM fáze spánku

Zatímco mozek pracuje na plné obrátky, tělo je ve svalové paralýze. Že si něco takového neumíte představit? No vidíte, ale zažíváte to každou noc! Vítejte ve světě REM spánku.

Jedno moudré úsloví praví, že spánek se nedá ničím nahradit. A to vážně sedí! Pojďme se dnes podívat na jednu jeho důležitou fázi, která odborníky nepřestává fascinovat.

Tajemný REM

Rapid eye movement (REM) byla jako spánková faze poprvé popsána v 50. letech minulého století (1). Během typického spánku do ní člověk vstoupí v průměru pětkrát a obvykle začíná 90 minut po usnutí. Doba, po kterou v ní zůstává, je zpočátku jen krátkou chvíli, ale s každým dalším přechodem trvá déle a déle. A co přesně se pak děje? V REM se zvyšuje mozková aktivita, dýchání, srdeční frekvence i krevní tlak, přičemž se rychle pohybují i oči, a to navzdory tomu, že jsou zavřené. Také se tu odehrává přibližně 80 procent snů. Podle australské lékařky a specialistky přes noční odpočinek Jen Walsh je tato fáze klíčová pro konsolidaci paměti, emoční regulaci a vývoj mozku (2). Zajímavé je, že jsme při ní v jakési paralýze. A to jako vážně!

Mozek pracuje, tělo má stop

„Je to velmi aktivní fáze, kdy se nám zrychluje tep a naše svaly jsou vypnuté. To znamená, že máme dočasnou svalovou paralýzu, o které se předpokládá, že je ochranná, abychom fyzicky neprováděli své sny,“ vysvětluje další australská specialistka Moira Junge. Zatímco mozek je tedy velmi aktivní, pohybový aparát nikoli, abychom si při snění náhodou neublížili. Takhle šikovně to má matka příroda vymyšlené. Kolik tohoto spánku máme mít?

Dobrého pomálu

Obecně platí, že dospělí potřebují dvě hodiny každou noc. U novorozenců je to jinak – ti jsou v něm v podstatě většinu času, neboť rozvíjejí své kortikální dráhy a zpracovávají všechny nové věci, které zažívají. Všimli jste si toho, že vám REM spánek měří chytré hodinky? Dle názoru jmenované lékařky Jen Walsh jsou přesné jen na 70 až 80 procent, takže je tak vážně neberte. A vůbec – jistá studie z roku 2018 prokázala, že bedlivé sledování spánku má negativní psychologický dopad, protože se na něj někteří lidé až příliš fixují (3). Tak po ničem asi zbytečně nepátrejte…

Zdroje: (1) www.cs.wikipedia.org/wiki/REM_fáze_spánku, (2) www.houseofwellness.com.au/wellbeing/recharge/exactly-rem-sleep-need, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29989248/#full-view-affiliation-1






Celkem  0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento poslední týden roku 2024 přináší do života Beranů příležitost k reflexi a plánování budoucnosti. Hvězdy naznačují, že je ideální čas zamyslet se nad úspěchy a poučeními z uplynulého roku. Můžete pocítit touhu zásadněji změ... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

2 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.12.
7 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.12.
21 Příspěvků
Poslední příspěvek 22.12.
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat