Můžete z peněz onemocnět? Vzhledem k tomu, kolik nebezpečných bakterií se na nich vyskytuje, se to přímo nabízí. Co všechno vám hrozí pokaždé, když s nimi přijdete do styku?
Není pochyb o tom, že peníze hýbou světem i naším životem. Nosíme je v peněžence, kapse kalhot, kabelce i jen tak v ruce. V jednom obchodě nám byly vráceny, v jiném je zase utratíme. A takhle to jde pořád dokola. Už jste se někdy zamysleli nad tím, jak jsou mince i bankovky vlastně špinavé?
Pravda, která není pro slabé povahy
V posledních letech studií, jejichž poznatky přesně popisují bakteriální zatížení peněz, stále přibývá. Co naplat, je to holt aktuální téma. A také hodně nechutné. Jen si představte, že se fekální bakterie a další škodlivé patogeny mohly z něčích nemytých rukou či nosu dostat přímo na vaši hotovost, kterou svíráte mezi prsty. Hrozná představa? Vítejte v realitě, která je děsivější, než si vůbec dovedete představit.
Spousta mikrobů na jednom centimetru
Jemně vláknitý povrch bankovek poskytuje choroboplodným zárodkům ideální útočiště. Čím déle jsou peníze v oběhu, tím větší je i příležitost ke kontaminaci. Protože se nejčastěji používají platidla nižší nominální hodnoty, je logické, že nejvíce špinavé jsou stovky, dvoustovky a pětistovky. Na základě analýzy australských vědců se zjistilo, na jednom čtverečném centimetru se vyskytuje minimálně deset mikrobů (1). Zatímco některé jsou pro zdraví neškodné, o jiných se to říci rozhodně nedá.
Zápal plic, nebo infekce krve? Nic výjimečného
Z vědeckých přehledů totiž vyplývá, že se na mincích i bankovkách běžně vyskytují kromě výše zmíněných fekálií i bakterie zcela odolné vůči antibiotikům, stejně jako streptokoky, z nichž některé mohou způsobit život ohrožující infekci krve (2). Do této nechvalně známé „galerie bakteriální slávy“ patří i bakterie Escherichia coli, která se dává do přímé souvislosti se selháním ledvin nebo bakterie Pseudonomnas aeruoginosa, jež podporuje infekce dýchacích i močových cest. Vědci na penězích také nacházejí stopy kokainu, heroinu, kvasinek a plísní. Výzkumníci amerického letectva publikovali v roce 2002 studii, jejíž závěry uvádějí, že 94 bankovek obsahuje i zárodky, které mohou přivodit zápal plic (3). Tahle představa je opravdu šílená, viďte? Chce to vážně častější mytí rukou, tady člověk nikdy neví…
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20704502/, (2) www.jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/341110, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12597308/
Sledujte nás na sociálních sítích: