Sprcha nebo koupel patří k běžným hygienickým návykům většiny lidí. Ale co když se před spaním umýt prostě nestihnete? Pak byste si minimálně měli opláchnout aspoň nohy, a to hned z několika pádných důvodů!
Na pedikúru nechodíte, paty si neobrušujete pemzou a ani na ně nenanášíte žádný krém. Vaše rutina, vaše volba. Ale co se týče spojení dolních končetin s vodou, tak přes něj, lidově řečeno, „nejede vlak“. Proč je tak moc důležité si nohy před odchodem do postele důkladně opláchnout?
Úleva od bolesti
Na konci dne je možné, že i vás trápí těžké a bolestivé nohy. Chcete jim dopřát úlevu? Prvním pozitivním aspektem opláchnutí nohou před spaním je, že vám tento krok pomůže cítit se uvolněně. Tedy nejen to. Nohy každý den odolávají váze celého těla. To způsobuje, že se v chodidlech hromadí bolest a napětí. Mytí nohou ve studené nebo teplé vodě však toto nepohodlí zmírňuje.
Regulace tělesné teploty
Oplachování nohou zároveň reguluje tělesnou teplotu. Pokud je vám příliš horko, nebo naopak zima, sáhněte po sprchové hlavici, zvolte příjemnou teplotu vody a namiřte ji na dolní končetiny. Takto setrvejte aspoň minutu, dvě. Vhodným řešením je i ponoření nohou do napuštěného lavoru. Takhle vsedě na gauči stihnete i večerní televizní zprávy.
Léčba popraskaných pat
Voda je zázračná a léčivá. Namáčení nohou těsně před spaním může pomoci zacelit popraskané paty, které přitahují pohledy ostatních hlavně v tolik oblíbených žabkách. Po usušení dolních končetin ještě chodidla namažte hydratačním krémem, popřípadě si na noc natáhněte bavlněné ponožky.
Zvýšení průtoku krve
Mytí nohou odplavuje nečistoty, zbavuje nepříjemného zápachu, zejména v letní sezoně, a v neposlední řadě zvyšuje průtok krve. Mimochodem, vědci prokázali, že vlhkým oblastem těla, ke kterým patří i nohy, kralují korynebakterie a stafylokoky (1). Máte snad zájem jejich kolonii rozšiřovat?
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6765982/, www.thehealthsite.com
Sledujte nás na sociálních sítích: