Realita je taková, že zatímco mozek je schopen působivých výkonů, jeho kapacita ukládat a vybavovat si detaily je omezená. Existuje několik různých způsobů a důvodů, proč věci zapomínáme.
I když se možná občas divíte „Proč mám tak špatnou paměť“, zapomínání je součástí života. Ve skutečnosti lidé zapomínají překvapivě rychle. Přibližně 56 % informací zapomeneme do hodiny, 66 % po jednom dni a 75 % po šesti dnech.
Zapomínání způsobené rozpadem
Měli jste někdy pocit, že vám nějaká informace právě zmizela z paměti? Nebo možná víte, že to tam je, ale prostě to nemůžete najít. Neschopnost vyvolat vzpomínku je jednou z nejčastějších příčin zapomínání. Jedno z možných vysvětlení je známé jako teorie rozpadu. Problém je ale v tom, že některé vzpomínky, jsou v dlouhodobé paměti až pozoruhodně stabilní.
Zapomínání způsobené interferencí
Někdy lidé zapomínají kvůli jevu známému jako interference. Některé vzpomínky soutěží a interferují s jinými vzpomínkami. Pokud jsou nějaké informace velmi podobné jiným informacím, které byly už dříve uložené v paměti, je pravděpodobnější, že dojde k interferenci.
Zapomenutí způsobené selháním uložení
Někdy má ztráta informací méně společného se zapomínáním a více s tím, že se nikdy nedostaly do dlouhodobé paměti. Selhání kódování někdy brání informacím vstoupit do dlouhodobé paměti. Důvodem je to, že do vaší dlouhodobé paměti byly zakódovány pouze nutné detaily.
Motivované zapomínání
Někdy můžeme aktivně pracovat na tom, abychom zapomněli vzpomínky, zejména ty na traumatické nebo znepokojivé události nebo zážitky. Bolestivé vzpomínky mohou být rozrušující a vyvolávat úzkost, takže jsou chvíle, kdy si možná přejeme je odstranit. Dvě základní formy motivovaného zapomínání jsou potlačení, což je vědomá forma zapomínání, a represe, nevědomá forma zapomínání.
Všimněte si také, že mentální aktivity, jako je nacvičování a vzpomínání, jsou důležitými způsoby posílení paměti a vzpomínky na bolestivé nebo traumatické životní události si mnohem méně zapamatujete.
Existuje také řada dalších faktorů, které mohou hrát roli v tom, proč lidé zapomínají. Mezi další běžné příčiny zapomínání patří:
Alkohol
Pití alkoholu může mít negativní vliv na paměť, takže je nejlepší vzdát se alkoholu úplně nebo jeho konzumaci omezit na minimum.
Deprese
Mezi běžné příznaky deprese patří špatná nálada a ztráta zájmu, ale u depresivních poruch se mohou objevit i potíže se soustředěním a zapomínání.
Nedostatek spánku
Spánek hraje důležitou roli při konsolidaci paměti, takže nedostatek kvalitního spánku může mít negativní dopad na vaši paměť.
Léky
Také některé léky mohou ovlivnit paměť, včetně antidepresiv, sedativ a léků na nachlazení a alergie.
Stres
Nadměrný stres, akutní i chronický, může také hrát roli při zapomnění.
Věk
Zapomínání související s věkem je běžné a normální, protože lidé trpí kognitivním úpadkem, jak stárnou. Významné problémy se zapomínáním, však mohou být příznakem vážnějšího problému, jako je Alzheimerova choroba.
Jak minimalizovat zapomínání
I když je určité zapomínání nevyhnutelné, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste si důležité informace upevnili do paměti.
Cvičení
Cvičení může vést k rychlému zlepšení funkce paměti. Pro získání této výhody není třeba trávit hodiny na běžeckém pásu nebo v posilovně. Výsledky naznačují, že krátké, velmi lehké cvičení vede k rychlému zlepšení funkce paměti.
Dopřejte si dostatek spánku
Adekvátní spánek je nezbytný pro fyzické i duševní zdraví. Zatímco potřeby spánku se mohou lišit, typické doporučení pro dospělé je sedm až devět hodin za noc.
Nacvičte si informace
Někdy je nejlepším způsobem, jak si něco uložit do paměti a snížit pravděpodobnost, že na to zapomenete, je použít starý vyzkoušený trik –procházejte informace opakovaně, dokud je neuložíte do paměti.
Zapište si to
Když vše ostatní selže, zapište si důležité informace, abyste je mohli později použít. V některých případech vám to, že si to zapíšete, skutečně pomůže zapamatovat si to na později.
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5657245/ - celý článek
Sledujte nás na sociálních sítích: