Dávat si při sezení nohu přes nohu? Ne, to vážně raději nedělejte, protože vám kvůli tomu hrozí skolióza, krevní sraženiny, vychýlení kyčlí, poranění nervů i snížená aktivita svalů. Muži tím riskují i kvalitu spermií!
V dnešní době lidé sedí až moc, ozývá se z úst odborníků, kteří židli považují za úhlavního nepřítele zdraví. Ostatně, nespojuje se snad nadměrné posedávání s nadváhou, narušeným trávením, bolavými zády, arteriální hypertenzí a vyšším rizikem diabetu, rakoviny i předčasného úmrtí (1)? No ano a často! A teď si představte, že když si u toho ještě dáte nohu přes nohu, hrozby mnohonásobně narůstají.
Odpočinek, při kterém tělo trpí
Je to pohodlné, a pokud jde o ženy, tak u těch to bývá i zatraceně sexy. Jen si představte dámu v elegantních šatech, která má ledabyle jednu dlouhou nohu položenou přes druhou a svými štíhlými prsty svírá šálek italské kávy. To je obrázek jako stvořený do filmu! Jenže jedna věc je pohodlí s přitažlivým vizuálním dojmem a druhá zase to, co tahle poloha dělá s tělem. Mimochodem, přibližně 62 procent lidí má ve zvyku dávat si pravou nohu přes levou, u 26 procent je to opačně a zbylých 12 procent to bez konkrétní osobní preference střídá dle nálady (2). Buď jak buď, míra škodlivosti je u všech bohužel stejná.
Pozor, záda v ohrožení!
Tenhle nedoporučovaný posez podporuje vychýlení kyčlí (3), což je ale jen začátek. Dost totiž mění i rychlost, kterou se krev v dolních končetinách pohybuje, s čímž souvisí riziko vzniku krevních sraženin (4). Čím déle a častěji člověk takto sedí, tím větší i pravděpodobnost, že ho potká skolióza neboli vychýlení páteře do stran (5). Hrozí mu však i poranění nervů, zejména pak toho peroneálního (6). Zvláštní varování pak platí pro může, kteří sedem s překříženýma nohama dost riskují kvalitu i životaschopný počet svých spermií (7). Na závěr tu máme ještě riziko snížené svalové aktivity, což platí pro obě pohlaví (8). Jak vidno, tahle poloha skutečně neprospívá ničemu a nikomu.
Zdroje: (1) www.nhs.uk/live-well/exercise/exercise-guidelines/why-sitting-too-much-is-bad-for-us/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8084429/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7370107/, (4) www.cdnsciencepub.com/doi/10.1139/apnm-2018-0339, (5) www. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5140821/, (6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3730027/, (7) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4737001/, (8) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8578373/
Sledujte nás na sociálních sítích: