Atraktivní živá dekorace, všestranné kuchyňské ochucovadlo i léčivý prostředek. Tohle všechno je rozmarýn, který potěší vaši zahradu i zdraví. Už máte zasazeno?
V závislosti na tom, jak se o rozmarýn staráte, z něj může být nenápadný keřík i metr a půl vysoká dřevina, co voní „na sto honů“. Jehličky tohoto stálezeleného fešáka se využívají jako koření, které se báječně hodí k telecímu, jehněčímu, skopovému i drůbežímu masu, ovšem skvěle si rozumí i se saláty, nádivkami, sýrovými pokrmy a těstovinami. V kuchyni si své uplatnění tedy vždycky najde! A vlastně, nejen tam. Rozmarýn je také léčivý, což moc dobře věděli i staří Řekové i Římané, kteří z něj vyráběli víno účinkující proti srdeční slabosti. Zdravotně ale může posloužit i vám. Jak přesně?
Vítaná dávka antioxidantů
Kdyby rozmarýn uměl mluvit, jistě by se vám pochlubil tím, že každá jeho voňavá jehlička obsahuje vysoký podíl antioxidačních, antimikrobiálních a protizánětlivých sloučenin (1). Vzhledem k faktu, že antioxidanty chrání tělo před oxidačním poškozením, které může vést zase k chronickým onemocněním, jako je například rakovina nebo diabetes druhého typu (2), je jejich zvýšená spotřeba skutečně žádoucí.
Aromatický správce krevního cukru
Pokud se dlouhodobě vyšší hladina cukru v krvi nijak neléčí, může poškodit nejen oči, srdce a ledviny, ale i nervový systém (3). Je proto důležité mít ji pod kontrolou. A právě rozmarýn vám s tím může pomoci. Poznatky na sobě nezávislých studií se shodují v tom, že jeho jedinečné složení úroveň krevního cukru snižuje (3), což jistě zaujme i jedince trpící cukrovkou.
Žádný stres, kvalitní spánek a lepší paměť
Někdo se zbytečně moc nervuje, zatímco jiný má potíže s děravou pamětí či problémovým spánkem. Ve všech těchto případech bývá zmiňovaná bylinka hodně užitečná. Její pravidelná konzumace už po jednom měsíci užívání otupí ostré hrany úzkosti, zkvalitní spánek a výrazně vylepší paměť (4). Uznejte sami, rozmarýn vám na zahrádce zkrátka nemůže chybět!
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4227022/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430900/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622728/, (4)www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29389474/
Sledujte nás na sociálních sítích: