Co dělat, když je všeho moc? Tyto psychologické metody pomáhají vyrovnat se se stresem. Ať už v kanceláři nebo v běžném životě.
Kancelář, děti, domácnost, volnočasové aktivity: To, co zní jako normální každodenní život, je pro většinu lidí především jedna věc – čistý stres. Ale nejen nacpané dny, ale i rychlé tempo naší doby s očekáváním neustálé dostupnosti jsou zodpovědné za to, že mnoho lidí je každý den ve velkém stresu.
Čím více se toho hromadí v našich každodenních úkolech, tím více se zvyšuje vnitřní tlak. Často si ale všimneme, jak moc jsme vystresovaní, až ve chvílích klidu. Místo odpočinku pokračujete v práci a odkládáte pauzu. Právě krátké přestávky jsou tak důležité a pomáhají snižovat stres, ale pomocí některých okamžitě použitelných psychologických metod to může být ještě rychlejší.
Metoda 1: Zhluboka se nadechněte metodou 4-7-11
Pusťte všechno. Položte pero a na chvíli se zastavte. Metodou 4-7-11 se dostáváme z kruhu myšlenek. Zhluboka se nadechněte do žaludku a počítejte do čtyř. Poté sedm sekund vydechujte. Toto opakujte jedenáctkrát. Když jsme ve stresu, dýcháme příliš mělce. Hluboké dýchání naopak dodává tělu opět dostatek kyslíku a snižuje krevní tlak. Počítání zároveň přerušuje stresující myšlenky (1).
Metoda 2: Změňte stresové myšlenky pomocí teorie ABC
Psycholog a psychoterapeut Albert Ellis (1913–2007) vyvinul metodu ABC k identifikaci a řešení stresových vzorců. Jde o spouštěč (A), vyhodnocení (B) a následek (C) stresové situace. Můžeme se ptát sami sebe: co ve mně spouští stres? Jak hodnotím situaci? A jaké důsledky má toto hodnocení na mé chování? Máme například termín (A). Časový tlak spouští myšlenku: „Nikdy to nezvládnu.“ (B) A proto úkol odkládáme. (C). Můžeme změnit to, co se děje mezi spouštěčem a naším chováním, totiž naše myšlenky: "To zvládnu! (2)."
Metoda 3: Nastavte priority pomocí pravidla 80/20
Vaše vlastní přesvědčení, že všechno musíte dělat dokonale, je nejvíce stresující. Perfekcionismus je kámen, který si klademe do své vlastní cesty. Pravidlo 80/20 může pomoci snížit stres a soustředit se na to podstatné. co je opravdu důležité? Vilfredo Pareto (1848–1923) popsal, že největšího účinku lze dosáhnout s malým úsilím. Těch 80 % výsledku je již dosaženo při 20% úsilí. Pro zbývajících 20 % úspěchu obvykle plýtváte zbytečnou energií. Když snížíme svá vlastní očekávání, odhodíme přehnaný perfekcionismus a uděláme maximum – jak nejlépe umíme – zbude nám také energie pro nás samotné. Nikdo od nás nečeká, že všechno uděláme dokonale (3).
Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24882416/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7351148/, (3) www.cs.wikipedia.org/wiki/Paretův_princip
Sledujte nás na sociálních sítích: