Dělá se vám v autě šoufl? Poslouchejte při jízdě hudbu, sem tam si kousněte do banánu a popíjejte heřmánkový čaj. Dobrým společníkem na cesty je i mátový esenciální olej.
Tibetský duchovní vůdce dalajlama kdysi řekl, že by člověk měl jednou za rok vyjet někam, kde ještě nikdy nebyl. I brazilský spisovatel Paulo Coelho se k cestování vyjádřil, a to tak, že putování není otázkou peněz, ale odvahy. Že by se také potýkal s nevolností v dopravních prostředcích? Pokud se i vy děsíte každé delší cesty, jsou následující řádky určené přesně pro vás.
Nejste v tom sami
Odhaduje se, že příznaky cestovní nevolnosti neboli kinetózy pociťuje přibližně 30 procent lidí (1). Zatímco kojenci a batolata bývají obecně imunní, nejvíce náchylní jsou k ní děti do 12 let, dále pak těhotné a menstruující ženy a jedinci užívající hormonální léky. Tento neblahý stav se pak projevuje točením a bolestí hlavy, závratěmi, zvýšenou produkcí slin, nadměrným pocením, zvracením i únavou. Proč k němu vůbec dochází?
Zmatek smyslů týkající se pohybu
Dle názoru australského lékaře Nicka Carra je tento druh nevolnosti způsobem jakýmsi smyslovým konfliktem, protože oči vnímají pohyb, ale tělo je v klidu. To, co vidíme, odporuje tomu, co nám říká mechanismus rovnováhy v našem vnitřním uchu (2). Existuje na to nějaký prášek? Samozřejmě, v lékárně jsou k dispozici speciální léčiva na lékařský předpis i bez něj, ovšem pokud si tabletku nevezmete alespoň hodinu před cestou, příliš vám nepomůže. Co další možnosti?
Správně zvolená svačina
Nevolnost pomůže zmírnit lehké občerstvení a dobře stravitelná jídla, jako jsou například cereálie, pečivo, jablka a banány. Naopak tučné a mastné pokrmy všechno jen zhorší (3), proto se jim raději vyhněte. Možná se budete divit, ale dalším úlevným prostředkem je poslech hudby. Je prokázáno, že tlumí pocity na zvracení (4). Vsadit lze i na inhalaci esenciálního mátového oleje (5). Pozitivní účinky se přisuzují i konzumaci zázvorového či heřmánkového čaje (6).
Zdroje: (1) www.nps.org.au/australian-prescriber/articles/preventing-motion-sickness-in-children, (2) www.houseofwellness.com.au/health/tips/avoid-travel-sickness, (3) www.healthline.com/health/motion-sickness-remedies#quick-tips, (4) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1089947221003993, (5) www.journals.lww.com/nursing/Abstract/2016/07000/Inhaled_peppermint_oil_for_postop_nausea_in.15.aspx, (6) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31215276/
Sledujte nás na sociálních sítích: