Jakmile opustíte svůj vytopený byt a otevřete vchodové dveře, začne vás svědit pokožka na rukou i obličeji? Při nižších venkovních teplotách je to běžný jev. Prevencí je bambucké máslo nanášené ihned po sprchování!
Svědění pokožky je krajně nepříjemný a obtěžující pocit, který nutí člověka škrábat si postižené místo pořád dokola. A jen stěží se mu odolává! Proč se při nízkých teplotách zhoršuje?
Není svědění jako svědění
Tento jev je vlastně poměrně komplikovaný. Obecným vysvětlením je, že svědění nastává tehdy, když jsou stimulovány specifické nervové receptory v kůži, přičemž vysílají signály do mozku, což vede k nutkavosti ke škrábání. Existuje hned několik věcí, jež tuto stimulaci způsobují. Může jít o zánět či kožní onemocnění, poškození neuronů, psychickou poruchu i hormonální nerovnováhu. Na vině však může být také alergická reakce, zapříčiněná třeba dráždivými látkami v textiliích, nesnášenlivostí určitých potravin či užíváním některých léků, kterým se tělo brání (1). Nic z toho se vás netýká, přesto vás pokožka svědí jako čert? Pak bude viníkem zřejmě opravdu jen počasí.
Pleť nemá zimu v lásce
Během nejchladnějších měsíců roku je pleť vždy přirozeně sušší. Ve vzduchu je totiž méně vlhkosti a dochází k větší transepidermální ztrátě vody, což v podstatě znamená, že pokožka ztrácí potřebnou hydrataci. Tím se narušuje kožní bariéra a přichází podráždění, které zasahuje i nervová zakončení. Co je výsledkem, to asi dobře víte. Klíčem k prevenci je samozřejmě správná zvláčňují péče. Ovšem pozor, ty lehčí krémy si nechte raději na léto (2).
Chce to těžší kalibr!
Doporučuje se pleťové mléko s jemnou konzistencí nahradit hustšími přípravky s větším obsahem okluzivních složek, jako je například bambucké máslo nebo vazelína. Oba tyto produkty vytvoří na povrchu pokožky jakési těsnění, jež vlhkost doslova uzamkne a nepustí. Ideální načasování aplikace je bezprostředně po koupání, čímž se hydratační efekt ještě znásobí (3).
Zdroj: (1) www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/skin-hair-and-nails/itchy-skin/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/search/research-news/8403/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27938801/
Sledujte nás na sociálních sítích: