Máte radost ze své nově vytvořené manikúry? Vaše zdraví zřejmě tolik nejásá. Bez ohledu na konkrétní barvu může lak na nehty obsahovat nebezpečné ftaláty, které zvyšují pravděpodobnost cukrovky a ohrožují vaši plodnost.
Jsou průhledné, matné, se třpytkami, lesklé i výrazné. Laků na nehty, které z rukou udělají hotový skvost, existuje požehnaně. Poněkud horší je to ale s jejich účinky na zdraví. Jak moc údajně mohou ublížit?
Zdraví ohroženo kvůli manikúře
Situace je možná ještě horší, než by si kdekdo uměl představit. Studie zveřejněná v magazínu Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (1) si ftaláty, tedy chemické složky běžně obsažené v lacích na nehty, šamponech i mýdlech, spojuje s výrazně vyšším rizikem diabetu druhého typu. Z jejích závěrů pak vyplývá, že lidé, především tedy ženy, které jsou těmto škodlivým sloučeninám vystavené, mají o 30 až 63 procent větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine cukrovka. Čím přesně si nehty v dobré víře zdobíme?
O změkčovadlech otevřeně
Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové jsou poměrně různorodou skupinou látek. Primárně se využívají za účelem změkčování plastů, proto zasahují do výroby igelitových sáčků, PET lahví, PVC podlah a bohužel i dětských hraček. Proč se tedy objevují v kosmetice? Tam jsou používány pro zafixování syntetické parfemace. Pokud tedy máte co dočinění s výrazně uměle vonícími produkty, můžete si přítomností ftalátů být jistí. Jelikož v pevné hmotě nebývají pevně vázány, mohou se postupně uvolňovat. Zatímco některé druhy bývají neškodné, o jiných to neplatí. Právě ty „zlé“ se bohužel vyskytují i v lacích na nehty (3). A v sázce není jen zmíněná náchylnost k diabetu!
Daň v podobě neplodnosti i metabolických poruch
Protože ftaláty umí napodobovat hormon estrogen, narušují endokrinní systém a omezují schopnost reprodukce. Zároveň oslabují imunitu a podporují rozvoj metabolických onemocnění. Jistá studie z roku 2021 (2) si je dokonce spojuje i s předčasným úmrtím, a to především u lidí ve věkovém rozmezí 55 až 64 let. Co k tomu jen dodat…
Zdroje: (1) www.academic.oup.com/jcem/advance-article-abstract/doi/10.1210/clinem/dgad033/7025308?redirectedFrom=fulltext&login=false, (2) www. edition.cnn.com/2021/10/12/health/plastic-chemical-early-death-wellness/index.html, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8157593/
Sledujte nás na sociálních sítích: