Kurkuma je velice prospěšná. Platí to ale vždycky? Bohužel ne. Lidem, kteří užívají léky na srážlivost krve, se může spíše vymstít. A platí to i pro ty, které trápí pálení žáhy!
I když se věk dámy nikdy neprozrazuje, v případě kurkumy lze udělat výjimku. Podle historických pramenů a dochovaných údajů se využívá již deset tisíc let, jde tedy o jedno z nejstarších koření vůbec. Nikdy ovšem nebylo jen obyčejnou kuchyňskou přísadou, své uplatnění nalezlo i při léčení, zkrášlování a vykonávaní náboženských obřadů. Ani moderní věda s pochvalami nešetří!
Elixír pro srdce, mozek i štíhlé křivky
Útlum zánětů, silná podpora při neutralizaci škodlivých volných radikálů, snížení rizika Alzheimerovy choroby a demence, vítané zlepšení paměti nebo omezení pravděpodobnosti výskytu srdečních onemocnění. To je jen zlomek prokázaných účinků kurkumy, které se připisují zejména obsaženému kurkuminu (1). Kurkuma, která dle některých názorů urychluje i hubnutí a spalování kalorií, má ale i temnou stránku, neboť může narušit účinnost a působení některých léků (2). Se kterými konkrétními ji raději nekombinovat?
Když je problém s krví
Kurkuma funguje jako mírné ředidlo nejcennější tekutiny kolující v žilách, což je také důvod, proč se nedoporučuje míchat s léky na srážlivost krve (3). Ať už užíváte warfarin, plavix či stacyl, buďte s tímto kořením skutečně opatrní, nebo ho z jídelníčku zcela vyřaďte. Tzv. indický šafrán může uškodit i těm, kterým lékař předepsal léky na snížení hladiny krevního cukru (4). Neuvážené spojení jednoho s druhým dokáže zapříčinit hypoglykemii, což není žádná legrace. Kurkuma by taktéž neměla být kombinována s přípravky upravujícími produkci žaludečních kyselin, které pomáhají třeba na pálení žáhy. Výsledkem bývá nevolnost, bolest žaludku i obtěžující nadýmání.
Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26007179/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17569207/, (3) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1064748117305110?via%3Dihub, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28274852/
Sledujte nás na sociálních sítích: