Prostředky potlačující chuť k jídlu slibují rychlý úspěch při hubnutí díky ovlivnění centra hladu nebo sytosti. I když to zní lákavě, představuje to také spoustu nebezpečí.
Zhubnout bez velkého úsilí? Přípravky potlačující chuť k jídlu jsou určeny právě k tomu. Samozřejmě, jako každý jiný lék, ani přípravky na hubnutí nejsou bez vedlejších účinků. Nejenže vám vysvětlíme zdravotní rizika, ale také představíme zdravější alternativy, které vám pomohou zhubnout přirozeně.
Co jsou látky potlačující chuť k jídlu?
Látky potlačující chuť k jídlu (také nazývané anorektika) (1) jsou léky, které mají účinek na potlačení chuti k jídlu a mají aktivně pomáhat při hubnutí. Za tímto účelem je ovlivněno buď centrum hladu, nebo centrum sytosti v hypotalamu mozku.
Jaké látky potlačující chuť k jídlu existují?
Mnoho látek potlačujících chuť k jídlu lze zakoupit v lékárně, drogerii nebo online (1). Existují však léky na potlačení chuti k jídlu na předpis. Lékaři obvykle předepisují léky pouze tehdy, pokud můžete prokázat svou nadváhu (BMI nad 30), pokud nedosáhnete požadovaného úspěchu při hubnutí změnou stravy a cvičením (2).
Látky potlačující chuť k jídlu však nejsou jediným trendem k rychlému úspěchu hubnutí. Roste také poptávka po lécích, původně vyvinutých pro diabetiky, které nejen snižují hladinu cukru v krvi, ale mají také pozitivní vliv na váhu (3). Jedním z nejznámějších fanoušků je zakladatel Tesly Elon Musk, který si injekci na hubnutí občas nechá píchnout.
Vedlejší účinky
Přestože léky na potlačení chuti k jídlu slibují rychlý úspěch při hubnutí, cena je vysoká – protože nakonec platíme zdravím. Nezáleží na tom, zda jsou na předpis nebo z drogerie – látky potlačující chuť k jídlu obsahují nebezpečné a někdy nelegální přísady, které mohou mít dramatické zdravotní následky (4). Některé z nejčastějších vedlejších účinků látek potlačujících chuť k jídlu zahrnují tachykardii, poruchy spánku, vysoký krevní tlak (plicní hypertenze), impotenci, změny v psychice, nevolnost, gastrointestinální potíže, nízkou hladinu cukru v krvi (v závislosti na účinné látce), plicní fibrózu, infarkt nebo mrtvici. Naštěstí pro úspěšné hubnutí existují zdravější alternativy.
Přírodní alternativy na potlačení chuti k jídlu
Uměle vyrobené látky potlačující chuť k jídlu nadělají vašemu zdraví více škody než užitku. Ale jaká je alternativa? Příroda má pro nás ve skutečnosti spoustu přírodních látek potlačujících chuť k jídlu, které vám pomohou zhubnout bez jakýchkoli problémů nebo vedlejších účinků (5). Vyzkoušejte například kouzelnou moc zázvoru, maté čaje, chilli, vody a polévek, luštěnin (zasytí na dlouhou dobu), vanilky, jablek, guarany nebo potraviny s hořkými látkami (např. růžičková kapusta, granátové jablko a čekanka).
Potraviny, které silně nabobtnají, jako jsou pšeničné otruby, psyllium a lněné semínko, mohou také pomoci snížit hlad. Když budete jíst například lněné semínko s jogurtem a čerstvým ovocem každý den, granule vám nabobtnají v žaludku – budete se dříve cítit sytější a budete mít menší hlad. K úspěšnému hubnutí může pomoci změna jídelníčku a zaměření na určité potraviny (5).
Zdroj: (1) www.link.springer.com/article/10.2165/00003495-199243060-00003, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6769678/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551501/, (4) www.my.clevelandclinic.org/health/drugs/9463-appetite-suppressants, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5028828/
Sledujte nás na sociálních sítích: