Kurkuma je rostlina, která má velmi dlouhou historii využití v léčitelství, datuje se téměř 4 000 let do minulosti. Jak konkrétně působí na mozek a proč ji i vy akutně potřebujete?
V jihovýchodní Asii se kurkuma používá nejen jako hlavní koření, ale také jako tradiční součást náboženských obřadů. Ovšem i moderní medicína si její důležitost začala uvědomovat, což dokládá více než 3 000 publikací zabývajících se kurkumou, které vyšly za posledních 25 let. Víte, že má vynikající účinky na mozek?
Kurkumin a deprese
Z kurkumy bylo izolováno více než 100 složek. Hlavní složkou kořene je těkavý olej obsahující turmeron a v kurkumě jsou další barviva nazývaná kurkuminoidy. Ty jí dodávají onu charakteristickou barvu. Tedy nejen to. Kurkumin může být užitečný při depresi, úzkosti a schizofrenii (1), jejíž léčba je náročná. Zatímco některé další přírodní prostředky se v souvislosti s úzkostí a depresí vyloženě doporučují, řeč je například o mučence, meduňce, třezalce tečkované či šafránu, zájem o kurkumin i tak roste. Je však třeba zvýšit jeho biologickou dostupnost, a to podáváním společně s černým pepřem - piperinem (2).
Kurkumin a Alzheimerova choroba
Nejčastějším typem demence je Alzheimerova choroba. Tento stav má extrémně pomalý nástup, pravděpodobně se rozvíjí během 10–20 let, jak se poškození mozku hromadí. Počáteční příznaky zahrnují problémy s pamětí. Hlavní současná léčba Alzheimerovy choroby může tento proces zpomalit. K tomu podle všeho přispívají omega-3 mastné kyseliny, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti (3). Jsou k mání kupříkladu v rybím oleji.
Vědci teď ovšem zašli ještě dál. Nedávné studie naznačují, že právě kurkumin má zásadní roli v léčbě Alzheimerovy choroby a je zvláště užitečný jako citlivý diagnostický prostředek (4), jež během několika měsíců u subjektů, které jej užívají, zlepšuje paměť a pozornost.
Bezpečnost kurkuminu
Kurkumin se ukázal jako docela bezpečný a v klinických studiích je obvykle dobře snášen. Stojí však za zmínku, že existuje několik zpráv o autoimunitní toxicitě jater vyvolané právě kurkuminem. Pokud se u dané osoby objeví nevolnosti, zažloutlé oči nebo kůže, je nutné vyhledat lékařskou péči a přerušit užívání (5).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9120991/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9619120/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30084334/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950688/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
Sledujte nás na sociálních sítích: